Opublikowano

Cube 3, giganci rynku i nasze małe podwórko RepRap.

Cube3

Niedawno 3D Systems (3DS) pokazało najnowsze wersje swoich niskobudżetowych drukarek 3D: Cube 3 i CubePro. Na chwilę obecną na stronie Cubify.com można zobaczyć krótkie filmy promocyjne oraz specyfikację techniczną. Drukarki jeszcze nie są dostępne w sprzedaży.

Jest to kolejny krok 3DS w kierunku upowszechnienia druku 3D. Wcześniejsze działania tej firmy opisywaliśmy w tym artykule.

Skupimy się na drukarce Cube 3, gdyż jest ona promowana jako niedroga drukarka dla wszystkich. Drukarka, jak widać na załączonym obrazku ma ładny design, łudząco podobny do portugalskiej drukarki BEETHEFIRST (chociaż ta ostatnia bardziej przypomina nam dużego smartfona).

Według specyfikacji technicznej, zamieszczonej na stronie producenta, drukarka Cube 3 ma 2 głowice i może drukować drutem ABS (hmm… bez podgrzewanego stołu…) oraz PLA. Znaną z RepRapów technologię druku FFF, 3DS nazwało PJP czyli Plastic Jet Printing, natomiast pliki maszynowe, tworzone są za pomocą dołączonego do drukarki oprogramowania CUBE SOFTWARE, który generuje pliki z rozszerzeniem .cube Pole robocze drukarki to 15.25 x 15.25 x 15.25 cm. Drukarka, co podkreśla producent, jest bezpieczna dla dzieci.

Wszystko wygląda profesjonalnie, prawda ? Warto zaznaczyć tutaj, że 3D Systems po serii ostatnich zakupów i przejęć, jest największą i chyba najbardziej innowacyjną firmą z branży druku 3D na świecie, a drukarki tej firmy oferują praktycznie każdą znaną liczącą się technologię druku 3D, od FDM do DMLS. Interesujące jest również to, że za drukarką stoi cała platforma Cubify, która oferuje mocne wsparcie software’owe do tworzenia, bądź edycji obiektów trójwymiarowych, w postaci takich aplikacji jak Cubify Sculpt, Cubify Invent, czy Cubify Design. Aplikacje znajdują się na wspólnej platformie Design Lab.

Możemy śmiało powiedzieć, ze 3D Systems na dzień dzisiejszy coraz mocniej dystansuje swoją ofertą Stratasysa (właściciel MakerBot’a) i wyznacza trendy w dziedzinie druku 3D, w obszarze drukarek niskobudżetowych. Ostatecznie będą liczyć się oczywiście wyniki finansowe, które niebawem poznamy. Jak na razie obie firmy można powiedzieć idą “łeb w łeb”. Przychody netto wg standardów non-GAAP to odpowiednio:

3D Systems 35.4 mln $ (2011) / 26.2 mln $ (III kw. 2013 przy przychodzie 135.7 mln $)

Stratasys 20.63 mln $ (2011) / 20.0 mln $ (III kw. 2013 przy przychodzie $126.1 mln $)

Z pewnością w obszarze niskobudżetowych i ogólnodostępnych drukarek 3D nie powiedziano jeszcze ostatniego słowa, gdyż widać już powolne przebudzenie śpiących gigantów, takich jak HP czy Dell. Władze zarówno 3D Systems jak i Stratasys’a, z pewnością czują presję. Dlaczego ? Wystarczy spojrzeć na przychody netto Dell’a (2013) 679 mln $ (III kw. 2013 przy przychodzie $13.7 miliardów $), które nb., mocno spadają rok do roku. Dell, jak wiadomo z ostatnich informacji, dość aktywnie interesuje się technologią druku 3D. Czyżbyśmy niebawem byli świadkami jakiegoś spektakularnego przejęcia na rynku druku 3D, z HP lub Dell’em w roli głównej ? Zobaczymy.

Wracając do naszego podwórka i otwartej technologii RepRap. Czy czasem nie należałoby zadać sobie pytania. Czy to już koniec ?

Otóż naszym zdaniem jeszcze nie. Oferowane na naszym rynku zestawy do złożenia drukarki 3D, w większości przypadków pozwalają zostać posiadaczem owej maszyny relatywnie niedużym kosztem, która swoimi możliwościami przewyższa tę, którą widzicie na początku niniejszego postu. A jakie to możliwości ? O tym w następnym wpisie.