Drukarka 3D na ratunek dla uszkodzonych części samochodowych.

11 lipca 2016

auris_klawisz_oswietlenia_2

Być może niejednokrotnie zdarzyło się Wam niechcący ułamać jakiś element podczas montażu lub demontażu urządzenia. Być może ktoś inny, niechcący uszkodził jakiś plastikowy element samochodowy, który bardzo rzadko lub w ogóle nie występuje jako część zamienna. Może zdarzyć się też tak, że sam koszt części wraz z transportem jest niewspółmiernie wysoki. Co w takim przypadku zrobić ? Jeżeli mamy do czynienia z uszkodzoną częścią nie tylko samochodową, wykonaną z tworzywa sztucznego, z pomocą możne przyjść niskobudżetowa drukarka 3D.

Właśnie z użyciem takiej drukarki 3D udało nam się szybko naprawić część, pochodzącą z Toyoty Auris, a mianowicie klawisz oświetlenia kabiny. Zakup takiego nowego klawisza był mało opłacalny i raczej należało poszukiwać go wśród części używanych. Koszt naprawy klawisza wyniósł u nas 25 zł plus koszty przesyłki.

Na powyższym zdjęciu widać miejsce gdzie ów klawisz powinien się znajdować. Po szybkich oględzinach okazało się, że jest sporo miejsca aby zaprojektować uszkodzony uchwyt, zwiększając jego powierzchnię styku z klawiszem, a przez to poprawiając jego odporność na ewentualne wyłamanie. Po wykonaniu pomiarów, zaprojektowaliśmy nowy uchwyt w programie Design Spark Mechanical, a następnie wydrukowaliśmy go na drukarce 3D Velleman K8400. Druk elementu zajął aż 3 minuty. 🙂

auris_klawisz_oswietlenia_5
auris_klawisz_oswietlenia_3
auris_klawisz_oswietlenia_4

 

Do wydrukowania elementu użyliśmy HD PLA firmy Fiberlogy, a następnie, po przygotowaniu klawisza, przykleiliśmy do niego wydrukowany element.

Uszkodzona część, dzięki nam odzyskała swoją funkcjonalność i wierzymy, że posłuży użytkownikowi samochodu jeszcze przez długi czas 🙂

auris_klawisz_oswietlenia_1

 

Udostępnij lub poleć na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Dodaj do ulubionych
  • Gadu-Gadu Live
  • RSS
  • Twitter

O trojwymiarowo.pl

trojwymiarowo

One Comment

  1. Apex Dynamics   12 sierpnia 2016 09:00 / Reply

    Póki co w domowych warunkach można drukować te plastikowe elementy. Spiekać w domu coś trwalszego jeszcze jest ciężko 🙂

Wyślij Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2012-2014 trojwymiarowo.pl