Drukowane bomby kierowane

14 grudnia 2016

3dprinted-guided-bomb

Technologia druku 3D jest potężnym i innowacyjnym narzędziem z ogromnym potencjałem do zmiany naszego życia na lepsze, ale jak każde narzędzie, ma swoje dwie strony. To co może być pożyteczne, może stać się bardzo niebezpieczne gdy wpadnie w niepowołane ręce. Ostatnio pojawiły się doniesienia o drukowanych technologią 3D bombach kierowanych, które wykorzystywane są przez ISIS.

Kilka lat temu pisaliśmy o możliwościach drukowania broni na drukarkach 3D, opisując przy okazji projekt pistoletu z niskobudżetowej drukarki 3D, którego autorstwem jest Defense Distributed. Od tego czasu pojawiły się bardziej zaawansowane konstrukcje pistoletów drukowanych drukarką 3D, w tym konstrukcji półautomatycznych pistoletów, co może napawać niepokojem. Drukowane bomby kierowane to naszym zdaniem bardzo zaawansowane użycie techniki druku 3D w celach niestety destrukcyjnych. Na portalu all3dp.com pojawiły się zdjęcia, na których widać elementy takiej bomby, z charakterystycznym dla druku 3D wypełnieniem w postaci plastra miodu. Zdjęcia zrobione zostały przez siły irackie działające w Mosulu. Bomby takie najprawdopodobniej zrzucane są z dronów.

3dprinted-guided-bomb-1

 

Druk 3D w przypadku takiej konstrukcji ma tę zaletę, że wytworzone komponenty są bardzo lekkie, i dzięki temu mogą być unoszone przez mocniejsze drony. Aby taka bomba zadziałała, musi być zrzucona z odpowiedniej wysokości i musi posiadać odpowiednią prędkość aby była sterowalna w locie. Widoczna na zdjęciach konstrukcja bomby kierowanej oferuje organizacjom terrorystycznym szereg zalet nad tradycyjnymi pociskami. Bomby takie są trudno lub całkowicie niewykrywalne dla systemów ostrzegania przed atakiem rakietowym, można je zastosować z dala od wybranego celu i mogą być uruchamiane praktycznie z dowolnego miejsca.

Oczywiście od razu można wskazać inne sposoby i techniki wytworzenia takiej broni, np. tradycyjnymi, i niedrogimi technikami warsztatowymi, lecz naszym zdaniem główne niebezpieczeństwo takiego podejścia (druk 3D) jest możliwość wysyłania przez organizacje terrorystyczne gotowych projektów takich bomb za pośrednictwem internetu. W takim przypadku następuje całkowita utrata kontroli nad produkcją i przepływem zaawansowanych systemów techniki wojskowej.

Jak widzimy, drukowane pistolety nie są jedyną możliwością niewłaściwego i nieodpowiedzialnego wykorzystania druku 3D. Jesteśmy jednak realistami i z pewnością niejednokrotnie jeszcze będziemy świadkami dalszego rozwoju „drukowalnych” destrukcyjnych projektów.

3dprinted-guided-bomb-2

 

Źródło all3dp.com

Wszystkie zdjęcia i filmy zostały użyte jedynie w celach informacyjnych i są własnością ich autorów.

Udostępnij lub poleć na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Dodaj do ulubionych
  • Gadu-Gadu Live
  • RSS
  • Twitter

O trojwymiarowo.pl

trojwymiarowo

One Comment

  1. Guki   17 maja 2017 10:36 / Reply

    A człowiek, jak to człowiek. Zamiast wykorzystywać technologię do tego, żeby nam się lepiej żyło, wykorzystuje ją do zabijania.Straszne.

Wyślij Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2012-2014 trojwymiarowo.pl