F.A.Q. czyli najczęściej zadawane pytania.

Jakość wydruków

Jakość wydruków niskobudżetowych drukarek jest zadowalająca. W wielu przypadkach jakość ta niewiele odbiega od jakości wydruków wykonanych na drogich drukarkach profesjonalnych. Dzięki wygaśnięciu patentów i dynamicznemu rozwojowi domowych drukarek 3D, jakość wydruków jest nieporównywalnie lepsza od pierwszych wydruków, wykonywanych na drukarkach prototypowych.

Oczywiście nie każda drukarka drukuje w wysokiej jakości. Na jakość wydruków 3D będą miały wpływ takie czynniki jak: konstrukcja drukarki, jakość użytych komponentów drukarki, dokładne skalibrowanie drukarki, odpowiednie ustawienia programu do generowania g-code.

Dobra drukarka powinna bez problemów drukować w rozdzielczości 100 mikronów. Przy takiej rozdzielczości druku, kolejne warstwy drukowanego modelu są prawie niewidoczne, co sprawia, że powierzchnia wydruku jest tylko lekko chropowata. Taką powierzchnię bez trudu można oszlifować i polakierować, co sprawi, że wydruk będzie przypominał tzw. „wypraskę” z formy wtryskowej.

Od czego zacząć ?

Decydując się na budowę własnej drukarki 3D musisz polegać na swoich umiejętnościach. Zbudowanie drukarki 3D wymaga pewnych umiejętności. Jeżeli swoje umiejętności techniczne uważasz za zaawansowane, możesz zbudować dowolną, opensoure’ową drukarkę 3D, a nawet drukarkę wg własnego projektu.

Jeżeli chcesz oszczędzić sporo czasu (a czas to dużo pieniędzy), możesz zdecydować się na budowę drukarki 3D w oparciu o gotowy zestaw, wraz z instrukcją. Zwróć uwagę na naszą ofertę zestawu do budowy drukarki 3D – Reprifab.

Pod pojęciem drukarki 3D RepRap DIY (DIY – Do It Yourself czyli Zrób to Sam !) rozumiemy tutaj drukarkę do druku przestrzennego, którą można samemu zbudować w warunkach domowych, na licencji open source (GPL). To Ty decydujesz, jaką drukarkę zbudujesz. Wielu gotowych projektów, oraz inspiracji drukarek 3D RepRap DIY dostarczy Ci strona reprap.org.

Na rynku dostępne są różne komponenty do budowy drukarek 3D RepRap DIY, które będą miały swoje zastosowanie do wielu rozwiązań. Poszukuj dobrych i sprawdzonych komponentów, pasujących do Twojego projektu. Niektóre komponenty są uniwersalne, np. głowice drukujące (hot-end), podgrzewane stoliki drukarki (heated-bed), elektronika (Sanguinololu, RAMPS, itp)  i mają zastosowanie do wielu popularnych lub autorskich konstrukcji.

Jeżeli decydujesz się na budowę własnej, domowej drukarki 3D RepRap DIY, sprawdź dokładnie, czy oferowane przez nas komponenty będą miały zastosowanie do Twojego rozwiązania. Nasze komponenty z powodzeniem nadają się do budowy wielu drukarek 3D. Jeżeli nie jesteś pewien czy proponowane przez nas komponenty będą odpowiednie dla Twojej drukarki 3D, zapytaj nas. Aby dowiedzieć się więcej nt. przygotowań i budowy drukarki 3D RepRap DIY, skorzystaj z naszego poradnika.

Najtańszym obecnie rozwiązaniem w naszej opinii, oferującym poprawne efekty wydruku 3D, jest budowa drukarki Mendel Prusa i2. Możesz też zakupić u nas gotowy zestaw do budowy drukarki 3D – Reprifab, lub nasze komponenty. Zapraszamy do naszego sklepu !

Co to jest drukowanie 3D ?

Drukowanie przestrzenne (ang. 3D printing) lub drukowanie 3D, to jedna z technologii z szerszej grupy, określanych mianem szybkiego wykonywania prototypów (ang. rapid prototyping) – służących do szybkiej, precyzyjnej i powtarzalnej produkcji elementów w technologii addytywnej (np. z wykorzystaniem techologii FFF, FDM lub innych jak  stereolitografii itp.), zwykle przy sterowaniu komputerowym.

Dzięki drukowi 3D możesz stworzyć realne przedmioty, które zostały zaprojektowane za pomocą technik projektowania komputerowego. Musisz przy tym pamiętać, że drukowanie 3D jest trudniejsze od drukowania zwykłych dokumentów. Podczas druku 3D tworzony jest realny przedmiot, z jego cyfrowego obrazu.

Jak działa drukarka 3D ?

Najprościej rzecz ujmując, drukarka 3D (drukarka do druku przestrzennego lub jeszcze inaczej realistycznego modelowania przestrzennego) przetwarza kod cyfrowy modelu, zaprojektowanego przy użyciu komputera, na gotowy wyrób, tj. fizyczny model. Model (wyrób) jest budowany poprzez dodawanie materiału, warstwa po warstwie (tzw. metoda addytywna). W zależności od zastosowanej technologii, jakość wyrobu i materiał z jakiego jest wykonany, mogą być bardzo różne.

Czy potrzebuję drukarkę 3D ?

Druk 3D, jak na razie nie jest tzw. technologią „Plug and Play”. Innymi słowy, na razie nie wydrukujemy przedmiotu na zasadzie wciśnięcia klawisza „Drukuj”. Drukowanie przestrzenne jest trudniejsze od drukowania zwykłych dokumentów. Technologia domowego druku 3D znajduje się na początku swojej drogi, choć bardzo dynamicznie się rozwija. Kupując gotową, komercyjną drukarkę 3D, dobrze jest mieć trochę doświadczenia i wiedzy nt. modelowania przestrzennego, czy też zasady działania drukarki. Wiele przydatnych informacji, znajdziesz na naszych stronach.  Obsługa profesjonalnych drukarek 3D wymaga wielogodzinnego szkolenia, oraz doświadczenia.

Możliwości zastosowania drukarki 3D jest bardzo wiele.  Jeżeli chcesz tworzyć własne projekty, projektować niewielkie maszyny/roboty/obudowy/modele/rzeźby/żyrandole itp., masz warsztat i potrzebujesz nietypowej części – drukarka na pewno ci się przyda.

Z pewnością drukarki 3D mają ogromny potencjał w dziedzinie edukacji, badań i innowacji. Dlatego też są niezastąpionym narzędziem w szkołach, na uczelniach lub w instytutach badawczych.

Jeżeli potrzebujesz pojedynczej lub kilku prototypowych części – nie kupuj i nie buduj drukarki. Zleć wydruk 3D nam, lub komuś, kto oferuje taką usługę.

Jakie technologie i jakie materiały, używane są do drukowania modeli 3D ?

Dzisiaj, najbardziej popularna, jest domowa technologia druku 3D  FFF (Fused Filament Fabrication). Jest to technologia wzięta z technologii FDM (Fused Deposition Modeling), z tą tylko różnicą, że nazywa się inaczej. Jak to działa ? Najprościej mówiąc, głowica drukująca wyciska przez niewielki otwór stopiony drut (tzw. filament) z tworzywa ABS lub PLA, który tworzy długą nić i w ten sposób, warstwa po warstwie nić tworzy modele przestrzenne.

Domowa drukarka 3D RepRap DIY, (Reprifab, Prusa i3 Mendel, Prusa i2, Ultimaker, MendelMax, Mendel90 i cała masa innych) pracuje w ten sposób, że nakłada głowicą drukującą poszczególne warstwy cyfrowo zaprojektowanego modelu, złożone z cienkich linii wytłaczanego materiału. Drukarki 3D RepRap DIY, są z dnia na dzień coraz bardziej doskonałe. Wiele rozwiązań technicznych kakich drukarek jest tak dobrych, że jakość wydruku 3D niewiele odbiega od wydruków robionych na drogich i profesjonalnych drukarkach 3D FDM.

Drukowanie w technologii FFF jest bezpieczne i możliwe w domowych warunkach, w odróżnieniu od poniższych technologii drukowania przestrzennego.

Technologia SLS (Selective Laser Sintering) polega na użyciu lasera, o wysokiej mocy do topienia materiału, który jest w formie proszku. To wysoce zaawansowana technologia przemysłowego druku 3D. Materiałem do druku może być plastik, stop metalu, ceramika, szkło, inne termoutwardzalne substancje. Promień lasera topi sproszkowany materiał warstwa po warstwie. Materiał jest układany cienką warstwą na platformie, która jest oświetlana laserem. Po stopieniu materiału, platforma przesuwa się w dół, a na wierzch nakładana jest kolejna warstwa sproszkowanego materiału. Jest to bardzo nowoczesna technologia, dzięki której można tworzyć dowolne obiekty z bardzo szerokiej gamy materiałów. Metoda ta ma szczególne zastosowanie w prototypowaniu przemysłowym. Technologia SLS, wykorzystująca moc wiązki laserowej, potrafi w chwili obecnej stworzyć gotowe produkty z tworzyw sztucznych, stali lub aluminium. Co to oznacza ? Oznacza to po prostu gotowe komponenty dla wszystkich dziedzin przemysłu, zarówno cywilnego jak i zbrojeniowego.

Szczególnie obiecująca jest technologia DMLS, gdzie drukowane modele mogą być wykonane z różnych stopów metali w trakcie ich powstawania. Ta  technologia może być używana m.in. do produkcji gotowych komponentów (nie modeli) silników lotniczych!

Technologia SLA (Stereolitografia) polega na stopniowym obrysowywaniu kolejnych przekrojów poziomych produkowanej części za pomocą lasera, na sukcesywnie zanurzanej platformie w wannie z fotopolimerem. Pod wpływem światła laserowego, dochodzi do polimeryzacji i zestalenia substancji blisko powierzchni roztworu. Po obrysowaniu warstwy, platforma jest obniżana dokładnie o grubość wytworzonej warstwy, a cały proces powtarza się aż do uzyskania całego produkowanego elementu (cyt. z Wikipedii)

Technologia DLP. Druk przestrzenny wykorzystujący technologię DLP. Inaczej wykorzystujący światło z np. popularnego projektora do wyświetlania prezentacji, gdzie podczas procesu budowy modelu każda warstwa krok po kroku, w całości wyświetlana jest na określony obszar żywicy światłoutwardzalnej. W tem sposób warstwa po warstwie powstaje model 3D.

DLP w wersji open source B9C

Technologia PolyJet to bardzo dokładna technologia druku 3D, oferująca wiele możliwości orócz doskonałej jakości wydruku, np. kolor lub rodzaj materiału. Technologia ta jest bardzo podobna do technologii druku 3D DLP, tyle że polega na natryskiwaniu poszczególnych warstw z żywic (komponentów) światłoutwardzalnych.

Komentarze są wyłączone.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2012-2014 trojwymiarowo.pl