Opublikowano 3 komentarze

Mikrometr z drukarki 3D – cz.1

mikrometr-z-drukarki-3d-3

W wielu opiniach i komentarzach nt. domowego druku 3D często pojawia się stereotyp, że drukowanie 3D jest tylko zabawą polegającą na  tworzeniu tanich, niskiej jakości prototypów z tworzyw sztucznych, jakichś tam dekoracji lub bezsensownych wazonów i bibelotów.

Okazuje się jednak, że co jakiś czas jesteśmy zaskakiwani projektami, które łamią powyższy stereotyp, a sama drukarka 3D może być potężnym narzędziem w rękach – studenta. Dan Olson, student inżynierii mechanicznej na Uniwersytecie w Michigan zaprojektował i wydrukował mikrometr… Zaprojektowany przez niego mikrometr ma maksymalny rozstaw 2,5 cala i dokładność, 0.005 cala…

Mikrometry, są narzędziami, które używane są do pomiaru bardzo małych odległości, za pomocą starannie skalibrowanej śruby. Są one szczególnie przydatne w inżynierii mechanicznej, czy pomiarach po obróbce mechanicznej. Generalnie zasadą jest, że im bardziej dokładny mikrometr, tym lepiej.

Naszą uwagę zwrócił fakt, że pomimo, tego, że niskobudżetowe drukarki 3D nie są jakoś super dokładne, Danowi udało się wykonać bardzo dokładny model, choć jest to tylko wersja beta, a sam autor przyznał, że nie poświęcił wiele czasu na poprawne skalibrowanie śruby.

W rezultacie śruba ma niewielki luz, co przekłada się na ostateczny pomiar z błędem +/- 3 tysięcznych cala (0,076 mm) … Oczywiście porównując ten błąd do możliwości mikrometrów elektronicznych (z odczytem 0,001 mm), tak duże odchylenie pomiarowe raczej dyskwalifikuje drukowany mikrometr do używania przy profesjonalnych pomiarach. Jednak z punktu widzenia kosztu wytworzenia mikrometru na drukarce 3D, jak również relatywnie niewielkiego błędu pomiarowego, wystarczającego do celów amatorskich, musimy przyznać, że projekt jest imponujący.

mikrometr-z-drukarki-3d-2

Sam mikrometr ma wysokość ok 170 mm, więc trudno będzie go wydrukować na mniejszych drukarkach. W kolejnej części przedstawimy wydruk mikrometru na naszych drukarkach. Zrobimy 2 wydruki. Jeden na drukarce VERTEX K8400, drugi na Reprifab i300 LCD.

Oba modele wydrukujemy z warstwą 150 mikronów i wypełnieniem 10%. Do druku użyjemy XF-PLA, ze względu na jego niską kurczliwość, no w końcu drukować będziemy mikrometr 😉 Sprawdzimy dla Was jak w rzeczywistości wygląda dokładność takiego wydrukowanego mikrometru.

3 komentarze do “Mikrometr z drukarki 3D – cz.1

  1. Bardzo przydatny artykuł 🙂

  2. mikrometr to jednostka miary, mikron to miernik

    1. Mikrometr to również przyrząd mierniczy (zwany także mikromierzem, dla odróżnienia od mikrometra, jako jednostki miary długości) 🙂

Możliwość komentowania została wyłączona.