Laboratoria Przyszłości

Laboratoria Przyszłości

to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy Laboratoria Przyszłości jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków S.T.E.A.M. (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych,

Maksymalna wysokość wsparcia dla szkoły jest uzależniona od liczby uczniów w danej szkole wynikającej z danych Systemu Informacji Oświatowej.

1) w przypadku szkoły, w której liczba uczniów jest niższa niż 235, kwota wsparcia wynosi:

a) 30 000 zł – w szkole do 100 uczniów,

b) 60 000 zł – w szkole do 200 uczniów,

c) 70 000 zł – w szkole do 234 uczniów;

2) w przypadku szkoły, w której liczba uczniów wynosi co najmniej 235, kwota wsparcia stanowi iloczyn liczby uczniów w danej szkole i kwoty 300 zł.

Uczestnictwo w programie nie wymaga wkładu własnego, a dzięki temu placówki i uczący się w nich uczniowie uzyskają dostęp do nowoczesnego wyposażenia. Według informacji ze strony rządowej wsparcie będzie przekazane jeszcze w 2021 roku w całości z góry - tak jak to zaznaczono wcześniej, bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

Aby szkoła mogła otrzymać wsparcie należy wypełnić wniosek.

Wnioski, można składać do 30-tego listopada 2021.

Wyposażanie pracowni szkolnych według informacji ze strony projektu, powinno odbywać się wg. tzw. Katalogu wyposażenia, przy czym obligatoryjne dla szkoły jest Wyposażenie podstawowe. Pozostałe wyposażenie, wymienione w Katalogu wyposażenia jest tzw. wyposażeniem dodatkowym, które szkoła dobiera w ramach pozostałych środków.

Wyposażenie podstawowe, składa się z 11 pozycji.
 1. Filament
 2. Drukarka 3D wraz z akcesoriami
 3. Mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami
 4. Lutownica / Stacja lutownicza z gorącym powietrzem
 5. Kamera przenośna cyfrowa wraz z akcesoriami
 6. Statyw z akcesoriami
 7. Mikroport z akcesoriami
 8. Oświetlenie do realizacji nagrań
 9. Mikrofon kierunkowy z akcesoriami
 10. Gimbal
 11. Aparat fotograficzny z akcesoriami
Szkoła może posiadać już część urządzeń, co potwierdza w składanym wniosku, ale nie przeszkadza to w otrzymaniu dofinansowania.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym katalogiem wyposażenia podstawowego oraz pakietami 3D.

Prosty formularz zawarty na naszej stronie szybko pozwoli Państwu na zapoznanie się z ceną pakietu dla konkretnej szkoły. Pakiet COMFORT obejmuje 2 pierwsze pozycje, a dodatkowo szkolenie dla nauczycieli i dostęp do bazy wiedzy, oraz scenariuszy lekcji STEM z wykorzystaniem druku 3D.

Jeżeli będą Państwo zainteresowani innymi pozycjami wyposażenia podstawowego oraz wyposażenia Robotyka, aby np. ograniczyć liczbę poddostawców, jesteśmy w stanie takie wyposażenie wycenić dla Państwa i dostarczyć.

 

Laboratoria Przyszłości - finansowanie

 

Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy naszą propozycję wyposażenia podstawowego.

Zapraszamy do współpracy.

Źródło: https://www.gov.pl/web/laboratoria