Opublikowano

V1,V2, V10 … czyli super hot-end i jakość wydruków.

 

Ostatnio zaobserwować można wysyp różnych koncepcji hot-endów typu, V-coś tam, albo MK-coś tam… Idąc dalej jak, dla mnie to np. V2 kojarzy mi się z niemiecką rakietą niszczącą Londyn w czasie II WŚ, a MK z izraelskim czołgiem typu Merkawa, dlatego ten post będzie trochę na wskroś ;).

Hot end, to można by rzec serce drukarki. Odpowiednia konstrukcja i dynamika bloku grzejnego pozwalają osiągnąć lepsze wydruki. Jednak hot-end to nie wszystko. Oprócz tego, że musimy mieć dobry hobbed-bolt (śruba wpychająca drut z plastiku do głowicy) i równo poskładaną drukarkę, to jeszcze pozostaje kwestia kalibracji ekstrudera i odpowiednie ustawienia slicera, czyli programu tnącego model na warstwy. Było już o tym pisane tutaj. Teraz pozostaje eksperymentowanie i zastanowienie się, czy inwestycja w PEEK się na prawdę opłaca. 😉

Patrząc na konstrukcję hot-endów z użyciem PEEK zastanowić się trzeba gdzie jest słaby punkt ???

Otóż, często konstrukcje hot-endów w opariu o PEEK zakładają, iż PEEK nie topi się w wysokich temperaturach, a dodatkowo, konstrukcje te, wspomagają się teflonem czyli PTFE, który ze względu na swoje właściwości, umożliwia w miarę bezoporowe prowadzenie filamentu wewnątrz głowicy. Dla przykładu hotend typu Budaschnozzle  – już teraz trochę poprawiony – miał ogromne problemy z topieniem się PTFE, gdyż po prostu, rurka PTFE była osadzona za blisko bloku grzejnego! W innych konstrukcjach sam PEEK ulegał stopieniu ze względu na zbyt bliskie osadzenie w stosunku do bloku grzejnego i zastosowane byle jakie termistory. Sama konstrukcja bariery termalnej, wykonanej z PEEK pozostawiała wiele do życzenia. Ważne zatem są odpowiednie proporcje takiego hot-endu oraz stosowanie dodatkowych rozwiązań, ułatwiających odprowadzanie ciepła z górnej (tzw. zimnej) części głowicy. Może być to nawiew zimnego powietrza z wentylatorka lub odpowiednie nacięcia w PEEK, zwiększające powierzchnię oddawanego ciepła.

Sam PEEK jest bardzo wdzięcznym materiałem konstrukcyjnym, który jest odporny na b. wysokie temperatury. Dzięki PEEK nie ma potrzeby np. podpierania hot-endu. najczęściej mosiężną dyszę po prostu wkręca się w PEEK. Oczywiście sam PEEK nie jest niezniszczalny. Zbyt duże temperatury w połączeniu z ciśnieniem panującym w głowicy mogą spowodować wypchnięcie metalowej części z PEEK.

Uwaga, PEEK mocno przewodzi temperaturę. Czyli jestem wytrzymały, ale nie osadzaj mnie bezpośrednio w gnieździe ekstrudera bo go stopię … Ekstrudery z użyciem PEEK muszą być zatem zawieszone na solidnym uchwycie typu groove. Najlepiej jak jest to sklejka, albo np. aluninium, albo też śruby mocujące.

Z PTFE nie ma tego problemu, nie stopi nam gniazda w ekstruderze, bo słabo przewodzi w pionie temperaturę. Nie jest jednak tak wytrzymały na wysoką temperaturę jak PEEK i nieodzowne jest podparcie głowicy od spodu kawałkiem bloku z PEEK lub bloku z aluminium, odpowiednio odseparowanego od gorącej części głowicy.

Oprócz wyżej opisanych potencjalnych problemów z hot-endem, mających wpływ na jakość druku i trwałość głowicy, niedokładność wydruków najczęściej nie powoduje sam hot-end, a np. nierównomierny przekrój filamentu, czy też nierównomierne nacięcia na śrubie prowadzącej filament (hobbed bolt). Jeżeli używacie slic3ra, to b. ważne jest ustawienie w nim przekroju filamentu. Często widać na różnych filmikach na youtube, że ustawienia filamentu są typu 2.74, albo 2.53 dla filamentu o średnicy 3.00. Wynika to, przede wszystkim ze złej kalibracji ekstrudera. Ustawcie zatem wartość średnią, zmierzoną suwmiarką w kilku miejscach. To powinno znacznie poprawić jakość wydruków.

Podsumowując:  Warto kupić dobry, sprawdzony hot-end, ale podstawa, o której zawsze należy pamiętać mając nawet najlepszą, dostępną na rynku głowicę: źle skalibrowany ekstruder = problemy z wydrukiem. Inwestycja w PEEK pozwoli z kolei na uniknięcie podparcia głowicy od spodu, które dla niektórych osób może wydawać się mniej estetyczne 😉

Drukowanie głowicami i różnice konstrukcyjne w oparciu o PTFE oraz PEEK można zobaczyć na poniższych filmikach:

httpv://www.youtube.com/watch?v=aFbiAlJl5dE

httpv://www.youtube.com/watch?v=x2BCxH9rllg

Dalej będzie o slic3rze i jego ustawieniach.

Jeżeli macie jakieś problemy z jakością wydruku, piszcie do nas lub na forum.

Dla przykładu wydruk głowicą Trójwymiarowo:

Dlatego jeszcze raz i jeszcze raz, niezależnie od budowy głowicy zwróćcie uwagę na kalibrację. Późniejsze doświadczenie w drukowaniu 3D przyniesie jeszcze lepsze efekty. Powodzenia !