Drukowanie 3D daje niesamowitą frajdę. Sam fakt tego, że najpierw masz coś na ekranie, a chwilę (może dwie) później w dłoni ma w sobie jednak coś ze Startreka. Okazuje się też, że posiadanie drukarki 3D potrafi być uzależniające. 🙂 Wiele osób posiadających drukarkę do druku 3D często łapie się, że oglądając film, czy widząc jakąś rzecz podczas spaceru, myśli o wydrukowaniu tego, czy tamtego.
No właśnie, a gdyby tak wydrukować sobie jakiś model kolejki, albo model jakiejś jej części. Może tory ? Może zestaw kołowy, a może wózek – czyli element podwozia pojazdu szynowego ?
Konstrukcja wózka wagonu kolejowego na pierwszy rzut oka wygląda dość skomplikowanie, ale po dokładnej analizie i spojrzeniu pod kątem możliwości wydruku takiego elementu, całość można sprowadzić do naprawdę kilku części. Dzięki świetnym umiejętnościom modelowania w 3d, kolega Marcin (nick ADDJAR) bez problemu poradził sobie z wyzwaniem stworzenia takiego modelu.
Inspiracją było to zdjęcie. Model 3D powstał w opensource’owym Blenderze, z którego wygenerowano pliki stl. Sam model był projektowany przez Marcina w taki sposób, aby można było go swobodnie wydrukować na drukarce RepRap i złożyć bez użycia kleju.
Dlaczego właśnie taki model ? A dlaczego nie ? Czyż nie jest niesamowitym fakt, że już dzisiaj w domu można zmaterializować swój pomysł bez użycia dłutka, młotka, plasteliny 😉 itp ? Wiele osób być może pomyśli sobie, no tak, ale ja nie znam programów do modelowania w 3D, nie mam drukarki 3D w domu…
Dla takich osób jest bardzo dobra wiadomość. Jeżeli masz pomysł, to już jest dobrze. Coraz więcej ludzi w Polsce, ma drukarki 3D w domach lub właśnie je buduje. Są osoby, które chętnie pomogą zarówno w druku modelu, jak również w stworzeniu modelu w programie do modelowania, np. na podstawie szkicu, czy zdjęcia. Wystarczy wejść np. na forum i tam zadać pytanie.
Wracając do modelu wózka, to jego wymiary to ok. 170x125x55 mm. Przygotowaniem g-codu zajął się Slic3r w wersji 0.8.4. Wysokość warstwy to 0.3 mm. Wydruk wykonany w Trójwymiarowo.
Poniżej parę zdjęć modelu. Być może nie jest to wierna kopia w skali 1 : coś tam, ale czyż nie jest piękny ? 😉