Portal Sculpteo współpracuje ze światowej klasy projektantami w celu stworzenia nowej generacji prac przedstawiających unikatowe obiekty drukowane w technologii 3D. Już w latach 70-tych ubiegłego wieku włoscy projektanci wiedzieli, że masowa produkcja przemysłowa ustąpi na rzecz produkcji niepowtarzalnej, w niewielkich seriach.
Niejaki Gaetano Pesce eksperymentował z produkcją krótkich serii swoich prac, wykonanych za pomocą techniki cyfrowej, która jak wiadomo w owym czasie, była w powijakach.
Podstawą koncepcji prac Gaetano było skorzystanie z nowej technologii, w celu stworzenia serii unikatowych obiektów, w celu przeciwstawienia się „totalitaryzmowi identyczności”.
Dzisiaj Sculpteo ponownie wraca do koncepcji Gaetano, kreując podwaliny do rozpoczęcia rewolucji w produkcji przy użyciu najnowszej technologii druku 3D w chmurze.
Sculpteo współpracowało ze światowej sławy projektantami Jean-Louis’em Frechin i Uros’em Petrevski’m z agencji NoDesign. NoDesign stworzył koncepcje wielu pięknych i niepowtarzalnych przedmiotów ceramicznych na zamówienie, które mogą być w każdym detalu personalizowane z wykorzystaniem np. danych osobowych, zanim zostaną wyprodukowane przy użyciu technologii druku 3D.
Drukowanie 3D w chmurze pozwala ludziom uwolnić ich kreatywność. Za pomocą oprogramowania 3D, nawet początkujący mogą wyrazić swoją osobowość, poprzez cyfrowe tworzenie dopasowanego do potrzeb obiektu, który przesłać można do platformy drukującej i tym samym wprowadzić do produkcji.
Projektanci już dzisiaj nie muszą tworzyć swoich dzieł w swoich pracowniach, używając lokalnych materiałów. Ciągle rosnąca liczba małych firm, zajmujących się szybkim prototypowaniem oraz globalizacja, pozwala im łatwo rozpowszechniać, promować i sprzedawać swoje prace na całym świecie, dzięki internetowi. Innymi słowy, projektant projektuje model 3D, który może być wydrukowany w dowolnym miejscu na świecie, tam gdzie jest taka potrzeba i … oczywiście drukarka 3D!
Ech, sławni projektanci i ten wielki świat, a gdzie my, zwykli zjadacze chleba ? Otóż my również mamy już wszystkie narzędzia niezbędne do tego, aby móc tworzyć szereg obiektów, które są unikalne i spersonalizowane. Jakie? No cóż, coraz więcej z nas ma drukarki 3D w domach, na których możemy drukować dla znajomych, na zlecenie, itp. Jest wiele darmowych programów do tworzenia modeli trójwymiarowych. Możemy więc zaprojektować jakąś fajną rzecz i wysłać ją do Thingiverse, lub pobrać stamtąd obiekt do wydrukowania. Mamy zatem swoją chmurę! I to nie jest chmura burzowa, a może jednak jest ? 🙂
Można śmiało powiedzieć, że to początek całego ruchu zupełnie nowej konstrukcji, nowych zasad designu, nowych zasad produkcji i wymiany, gdzie tak naprawdę prawdziwy potencjał drukowania 3D, nie został jeszcze dokładnie określony.