F.A.Q.

Co to jest drukarka 3D RepRap DIY ?

Pod pojęciem drukarki 3D RepRap DIY (DIY – Do It Yourself czyli Zrób to Sam !) rozumiemy drukarkę do druku przestrzennego, którą można samemu zbudować w warunkach domowych na licencji open source (GPL). To, jaka ma być to drukarka, decyzja należy do Ciebie. Pełne spektrum drukarek 3D RepRap DIY znajduje się na stronie RepRap.

Komponenty do drukarek 3D RepRap DIY są bardzo różne, ale też wiele z nich pasuje do różnych zastosowań, Poszukuj dobrych i sprawdzonych rozwiązań. Niektóre uniwersalne komponenty, takie jak np. głowice drukujące (hot-end), podgrzewane stoliki drukarki (heated-bed), elektronika (Sanguinololu, RAMPS, itp) mają swoje zastosowania do wielu różnych konstrukcji.

Decydujesz się na budowę własnej, domowej drukarki RepRap ? Sprawdź dokładnie, czy oferowane przez nas komponenty będą miały zastosowanie do twojego rozwiązania ! Nasze komponenty z powodzeniem nadają się do budowy takich drukarek jak Mendel Prusa, MendelMax, Mendel 90. Jeżeli nie jesteś pewien proponowanych  przez nas rozwiązań, zapytaj! info(at)trojwymiarowo.pl zamiast (at) wstaw @

W naszej opinii, najtańszym obecnie rozwiązaniem, oferującym poprawne efekty wydruku 3D, jest budowa drukarki Mendel Prusa i2. Dla użytkowników bardziej wymagających proponujemy nasz zestaw drukarki 3D – Reprifab i3.

Co to jest drukowanie 3D ? 

Drukowanie przestrzenne (ang. 3D printing) lub drukowanie 3D, to jedna z technologii z szerszej grupy, określanych mianem szybkiego wykonywania prototypów (ang. rapid prototyping) – służących do szybkiej, precyzyjnej i powtarzalnej produkcji elementów w technologii addytywnej (np. z wykorzystaniem techologii FFF, FDM lub innych jak  stereolitografii itp.), zwykle przy sterowaniu komputerowym.

 ___________________

Jak działa drukarka 3D ?

Najprościej rzecz ujmując, drukarka 3D (drukarka do druku przestrzennego lub jeszcze inaczej realistycznego modelowania przestrzennego) przetwarza kod cyfrowy modelu, zaprojektowanego przy użyciu komputera, na gotowy wyrób, tj. fizyczny model. Model (wyrób) jest budowany poprzez dodawanie materiału, warstwa po warstwie (tzw. metoda addytywna). W zależności od zastosowanej technologii, jakość wyrobu i materiał z jakiego jest wykonany, mogą być bardzo różne.

___________________

Czy potrzebuję drukarkę 3D ?

To jedno z tych pytań zamkniętych, na które można odpowiedzieć i tak i nie. Druk 3D jak na razie nie jest tzw. technologią „user friendly”. Innymi słowy, na razie nie wydrukujemy przedmiotu na zasadzie wciśnięcia klawisza „Drukuj”. Technologia domowego druku 3D to dopiero początki. Abstrahując od drukarek profesjonalnych, gdzie do poprawnego wykonywania wydruków należy przejść odpowiednie szkolenie, w przypadku drukarek domowych, a szczególnie tych DIY, trochę czasu trzeba spędzić, aby rozpocząć drukowanie. Kupując gotową, komercyjną drukarkę 3D, przyda się i doświadczenie i trochę wiedzy nt. modelowania przestrzennego, zasady działania drukarki, doświadczenia.

Domowe drukowanie brył nie jest bardzo trudne, wystarczy trochę chęci i temat druku 3D można przysłowiowo „szybko ogarnąć”. Lepiej, jak ma się jednak trochę doświadczenia technicznego. Można też poszukać ofert tzw. warsztatów z drukowania 3D. Na takich warsztatach można dowiedzieć się konkretnie, co z czym i do czego 🙂

No to jak w końcu ? Potrzebuję drukarkę 3D czy nie ? Hmm… jeżeli chcesz tworzyć własne projekty, projektować niewielkie maszyny/roboty/obudowy/modele/rzeźby/żyrandole itp., masz warsztat i potrzebujesz nietypowej części – drukarka na pewno przyda się.

Potrzebujesz drobnej części, jednorazowo coś zrobić – raczej drukarki nie warto kupować. Lepiej kupić część (jeżeli można dostać ją w sklepie), albo zlecić druk komuś, kto ma drukarkę 3D i oferuje usługi druku 3D.

___________________

Jakie technologie i jakie materiały, używane są do drukowania modeli 3D ?

Coraz bardziej popularna, jeśli dzisiaj nie najbardziej popularna, jest domowa technologia druku 3D RepRap,  FFF (Fused Filament Fabrication), a jest to technologia rodem wzięta z technologii FDM (Fused Deposition Modeling), z tą tylko różnicą, że nazywa się trochę inaczej. Jak to działa ? Najprościej mówiąc, głowica drukująca wyciska przez niewielki otwór stopiony drut (tzw. filament) z tworzywa ABS lub PLA i w ten sposób warstwa po warstwie drukuje modele przestrzenne.

Taka domowa drukarka 3D RepRap DIY, (Mendel, Mendel Prusa, Ultimaker, BFB, MendelMax, Mendel90, Makerbot i cała masa innych) pracuje w ten sposób, że nakłada głowicą drukującą poszczególne warstwy cyfrowo zaprojektowanego modelu, złożone z cienkich linii wytłaczanego materiału (ABS, PLA, inne tworzywa chemo i termoutwardzalne). Technologię tę można de facto zastosować do dowolnego, w miarę plastycznego tworzywa czy substancji, ulegającej stwardnieniu po określonym, krótkim czasie (tak aby można było bez problemu nałożyć kolejną warstwę). Można na przykład drukować tą metodą np. z czekolady czy też nylonu.

Drukarki 3D RepRap DIY, są z dnia na dzień coraz bardziej doskonałe i można bez ogródek powiedzieć już dzisiaj, że niektóre rozwiązania techniczne tych drukarek są tak dobre, że jakość wydruku 3D niewiele odbiega od wydruków robionych na profesjonalnych drukarkach 3D  (patrz technologia FDM).

Technologia FDM (Fused Deposition Modeling) czyli de facto drukowanie za pomocą drutu ABS, z tą różnicą, że inne jest prowadzenie tego drutu, oraz inne są głowice drukujące. Warto zaznaczyć, że patent na tę technologię wygasł w 2009 roku. W tej technologii można uzyskać bardzo dobre wydruki. Specjalne profesjonalne stacje tzw. postprocessingu czyli obróbki modelu tuż po jego wydruku, pozwalają na całkowite zredukowanie efektu płynięcia materiału. Innymi słowy model jest gładki (podobny do wyjęcia z formy wtryskowej) i gotowy do prezentacji czy malowania. Nie ma tzw. efektu warstw (obecnie znana jest już technologia wygładzania wydruków FFF, w sposób chemiczny, domowym sposobem, dzięki której uzyskuje się bardzo dobre rezultaty).

Drukarki FDM mają zamknięte komory druku, gdzie podczas wydruku utrzymywana jest stała temperatura ok. 70 st. C.

Przykładowy wydruk z ABS, metodą FDM

 

Technologia SLS (Selective Laser Sintering) polega na użyciu lasera, o wysokiej mocy do topienia materiału, który jest w formie proszku. To wysoce zaawansowana technologia przemysłowego druku 3D. Materiałem do druku może być plastik, stop metalu, ceramika, szkło, inne termoutwardzalne substancje. Promień lasera topi sproszkowany materiał warstwa po warstwie. Materiał jest układany cienką warstwą na platformie, która jest oświetlana laserem. Po stopieniu materiału, platforma przesuwa się w dół, a na wierzch nakładana jest kolejna warstwa sproszkowanego materiału. Jest to bardzo nowoczesna technologia, dzięki której można tworzyć dowolne obiekty z bardzo szerokiej gamy materiałów. Metoda ta ma szczególne zastosowanie w prototypowaniu przemysłowym.

Szczególnie obiecująca jest technologia DMLS, gdzie drukowane modele wykonane są z różnych stopów metali. Generalnie ta właśnie  technologia może być używana m.in. do produkcji gotowych (nie modeli) silników lotniczych!

 Przykładowy wydruk wykonany metodą SLS

Technologia SLS, wykorzystująca moc lasera, potrafi w chwili obecnej stworzyć gotowe produkty z tworzyw sztucznych, stali lub aluminium. Co to oznacza ? Oznacza to po prostu gotowe komponenty dla wszystkich dziedzin przemysłu, zarówno cywilnego jak i zbrojeniowego.

Technologia SLA (Stereolitografia) polega na stopniowym obrysowywaniu kolejnych przekrojów poziomych produkowanej części za pomocą lasera, na sukcesywnie zanurzanej platformie w wannie z fotopolimerem. Pod wpływem światła laserowego, dochodzi do polimeryzacji i zestalenia substancji blisko powierzchni roztworu. Po obrysowaniu warstwy, platforma jest obniżana dokładnie o grubość wytworzonej warstwy, a cały proces powtarza się aż do uzyskania całego produkowanego elementu (cyt. z Wikipedii)

Przykładowy wydruk wykonany metodą SLA

Technologia DLP. Druk przestrzenny wykorzystujący technologię DLP. Inaczej wykorzystujący światło z np. popularnego projektora do wyświetlania prezentacji, gdzie podczas procesu budowy modelu każda warstwa krok po kroku, w całości wyświetlana jest na określony obszar żywicy światłoutwardzalnej. W tem sposób warstwa po warstwie powstaje model 3D.

DLP w wersji open source B9C

Technologia PolyJet to w chwili obecnej najbardziej obiecująca technologia druku 3D, oferująca wiele możliwości, np. kolor lub rodzaj materiału. Technologia ta jest bardzo podobna do technologii druku 3D DLP, tyle że polega na natryskiwaniu poszczególnych warstw z żywic (komponentów) światłoutwardzalnych. Wyniki zastosowania tej technologii są rewelacyjne! Wystarczy spojrzeć …

httpv://www.youtube.com/watch?v=D4Yq3glEyec

 

Komentarze są wyłączone.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2012-2014 trojwymiarowo.pl