Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z drukiem 3D i nie wiesz, od czego zacząć, sprawdź te projekty druku 3D dla początkujących
i rozwijaj swoje umiejętności!
Masz już w końcu nową, błyszczącą drukarkę 3D, przeczytałeś podstawy użytkowania i zabierasz się za pierwszy wydruk. Ale który projekt wybrać najpierw? W tym artykule przeglądamy możliwości druku 3D i wybieramy te projekty które naszym zdaniem pomogą Ci szybko rozwinąć umiejętności i pewność siebie potrzebne do radzenia sobie z najbardziej złożonymi projektami.
Wybraliśmy modele, które eksplorują różnorodne techniki i wyzwania w druku 3D. Wszyscy musimy od czegoś zacząć, dlatego kilka pierwszych wydruków jest przeznaczonych dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę ze światem druku 3D. W dalszej kolejności pojawia się bardziej wymagające obiekty, które mają gwinty i ruchome części.
Zawsze też możesz skorzystać z naszych usług druku 3D.
Drukujemy nie tylko w technologii FDM, ale też SLS i MJF. Szybko wydrukujemy Twój model i wyślemy go do Ciebie.
Zaczynamy !
-
Kot kalibracyjny
Posiadanie prostego modelu kalibracyjnego jest ważne, aby sprawdzić, jak drukarka radzi sobie z różnymi materiałami i ustawieniami. Modele kalibracyjne i wzorcowe to szeroki temat , jednak większość z nich jest dość skomplikowana i, szczerze mówiąc, dla wielu początkujących jest nieco nudna. Ten projekt jest inny, ponieważ może służyć jako maskotka na biurko, zabawka lub prezent. Cali Cat to prosty i uroczy model, który w niecałą godzinę sprawdza geometrię drukarki, jakość szczegółów, mostkowanie, nitkowanie, retrakcję, „flow” i nie tylko. Model nie jest trudny w druku i drukując go na podstawowych, domyślnych parametrach, możemy stwierdzić, czy wszystko jest OK z drukarką, czy też coś powinniśmy poprawić.
- Kto to zaprojektował: Design
- Cel wydruku: posiadanie wzorcowego modelu jest ważne – a kopie Cali Cat są urocze!
- Gdzie to znaleźć: Thingiverse
2. Uchwyt do tabletu
Skoro wykonaliśmy już nasz pierwszy wydruk kalibracyjny i wszystko wyszło dobrze, to czas na coś prostego, a zarazem przydatnego. Sam projekt jest tzw. „remiksem” innego projektu – bardzo istotną funkcjonalnością druku 3D, gdzie mając jakiś projekt, możesz go rozwinąć i szybko wydrukować.
- Kto to zaprojektował: KenthJ
- Cel wydruku: to świetny projekt jednoczęściowego, wielopozycyjnego uchwytu na tablet, który jest dobrze wyważony, dobrze wygląda i współpracuje z tabletem zarówno w trybie pionowym, jak i poziomym.
- Gdzie to znaleźć: Thingiverse
3. Brelok pocisk
To doskonały przykład wyjątkowej właściwości druku 3D. Wydruki 3D rzadko są pełne w środku. Zamiast tego wnętrze modelu zbudowane jest z tzw. „wypełnienia”, aby zapewnić wewnętrzne wsparcie bez marnowania materiału.
W tym przypadku, jeśli użyjesz filamentu, o jasnym kolorze, wydruk będzie wyglądał gładko z zewnątrz, ale wzięty pod światło ukaże ukryty w nim wzór. Jeśli interesuje Cię ten rodzaj efektu, możesz spróbować drukować tzw. litofany, które pod wpływem światła ukazują bardziej złożone obrazy.
- Kto to zaprojektował: serial_print3r
- Cel wydruku: szybki i prosty wydruk, który pokazuje, że czasami to, co znajduje się w środku wydruku, jest równie ważne, jak to, co jest na zewnątrz.
- Gdzie to znaleźć: Kulty
4. Waza
Zdecydowana większość wydruków 3D wykorzystuje jedynie ułamek możliwej objętości druku dostępnej na typowej drukarce 3D. Każdy model możemy przeskalować. Wyłączając opcje skalowania równomiernego we wszystkich osiach (X,Y,Z) możemy np. wygenerować wysokie przedmioty. Druk przeróżnych wazonów to świetny sposób, na eksperymenty, z różnymi trybami drukowania, np. ” tryb wazy”. Są to także, mówiąc najprościej, piękne modele, chociaż prawdopodobnie bardziej nadają się do suszonych kwiatów niż do napełniania wodą.
- Kto to zaprojektował: BigBadBison
- Cel wydruku: są to wysokie obiekty, których drukowanie zajmuje wiele godzin. Możesz skalować do 200%, aby wypełnić obszar roboczy Endera 3 . Wyglądają świetnie i są również idealne do wypróbowywania różnych rodzajów filamentów, do malowania i robienia doniczek z gipsu.
- Gdzie to znaleźć: Thingiverse
5. Smocze jajo z gwintem
Oto urzekający i misternie zaprojektowany cud wydrukowany w 3D. Idealne do przechowywania, prezentów i geocachingu – smocze jajo, jako zakręcane pudełko, dodaje odrobiny uroku na każdą okazję. Wykonanie tego projektu wymaga dobrze skalibrowanej drukarki. Należy pamiętać też, że najczęściej (ze względu na ograniczenia druku 3D) gwinty pod druk 3D, są projektowane inaczej niż gwinty wykonywane maszynowo.
Aby uzyskać optymalne rezultaty, zaleca się warstwę o wysokości 0,2 mm lub mniejszą, bez konieczności stosowania podpór.
- Kto to zaprojektował: TonyYoungblood
- Cel wydruku: Zoptymalizuj swoje umiejętności drukowania gwintów.
- Gdzie to znaleźć: Thingiverse , materiały do druku
6. Sprężynowe pudełko
Pudełko to, wykonane przez SunShine , znanego projektanta modeli drukowanych 3D z ruchomymi częściami, ma zatrzaskową, sprężynową pokrywę i jest w całości wydrukowane jako pojedynczy obiekt, więc nie wymaga montażu. To kolejny fantastyczny przykład projektu do druku na miejscu i świetny temat do dyskusji.
- Kto to zaprojektował: SunShine
- Cel wydruku: ten projekt został pobrany ponad 66 000 razy i jest jednym z najlepszych przykładów ruchomego, funkcjonalnego obiektu wydrukowanego jako pojedynczy element. To sprytny projekt, użyteczny, a także całkiem piękny. Pozwala też zrozumieć zasadę drukowania tzw. przewieszeń.
- Gdzie to znaleźć: Kulty
Wykonanie tych projektów na samym początku, w naszej opinii pomoże początkującym drukarzom 3D zapoznać się z głównymi parametrami druku 3D. Dzięki tym wydrukom, poznacie możliwości swoich nowych drukarek. Jesteśmy przekonani, że po takim wstępie, kolejne modele, które wybierzecie będą już bardziej skomplikowane i nie sprawią Wam większych kłopotów.
Udanych wydruków !