Tak ! To już się dzieje na naszych oczach. Hewlett Packard, gigant rynku drukarek, coraz mocniej wchodzi na rynek druku 3D. Teraz przyszedł czas na technologię HP Metal Jet.
Skracając czas cyklu produkcyjnego części, możemy bardzo szybko zwiększyć skalę produkcji. Właśnie dlatego, nowa platforma HP Metal Jet, to ogromny krok naprzód dla całego przemysłu i oczekujemy, że podniesie poprzeczkę w zakresie tego, co jest w stanie zapewnić naszym klientom więcej wartości i innowacji – powiedział Dr Martin Goede, Head of Technology Planning and Development, Volkswagen
Nowa technologia HP Metal Jet, zapewnia funkcjonalny mechanicznie produkt końcowy, wykonany z metalu, z produktywnością do 50 razy większą niż inne metody druku 3D, oraz przy znacznie niższych kosztach w porównaniu do innych technologii druku 3D z metalu. Technologia Metal Jet, rozpoczyna swój podbój od druku ze stali nierdzewnej, którego właściwości izotropowe spełniają lub przewyższają normy ASTM i MPIF. Cokolwiek to znaczy, gdyż jak powszechnie wiadomo normy mogą być przeróżne, wygląda na to, że części wykonane w technologii Metal Jet, nie odbiegają jakością, od tych, wykonanych przez np. drukarki Stratasys. Na dodatek, firmy takie jak Volkswagen, Wilo, Primo Medical Group i OKAY Industries, gruntownie sprawdziły metalowe wydruki z drukarek HP, co potwierdzają, w wielu pozytywnych opiniach.
Informację o dostępności drukarek Metal Jet i ich cenach zostawimy na koniec. Już teraz w ramach misji, której celem jest zmiana sposobu projektowania i produkcji na świecie, Hewlett Packard uruchomił usługę Metal Jet Production Service, umożliwiając klientom na całym świecie, szybkie wykonywanie kolejnych iteracji produktu, wytwarzanie końcowego produktu w seriach, oraz integrację HP Metal Jet w swoich długoterminowych planach dotyczących produkcji.
Jesteśmy w trakcie cyfrowej rewolucji przemysłowej, która przekształca rynek przemysłowy, o wartości – bagatela 12 bilionów dolarów. HP pomógł wprowadzić tę transformację, wprowadzając pionierską masową produkcję części z tworzyw sztucznych (PA12), z użyciem druku 3D, a teraz podwaja stawkę, dzięki HP Metal Jet, tj. przełomowej technologii druku 3D metali „- powiedział Dion Weisler, CEO and President, HP Inc.
Implikacje są ogromne – same sektory motoryzacyjny, ogólno-przemysłowy i medyczny, produkują miliardy części metalowych rocznie. Nowa technologia druku 3D – Metal Jet – firmy HP, pozwala uzyskać szybkość, jakość i oszczędność, dzięki czemu nasi klienci mogą na nowo przemyśleć sposób projektowania, wytwarzania i dostarczania nowych rozwiązań w erze cyfrowej.
HP binder jetting metal to przełomowa technologia, w której warstwa metalowego proszku spajana jest za pomocą natryskiwania kleju na poziomie wokseli. Technologia wykorzystuje ponad 30-letnie doświadczenie HP w projektowaniu i produkcji głowic drukujących, co w połączeniu z innowacyjnymi technologiami chemicznymi daje niesamowite rezultaty. Dzięki rozmiarowi pola roboczego 430x320x200 mm, sześciu dyszom drukującym i dwóm niezależnym platformom (jedna nakłada proszek, druga natryskuje lepiszcze i spaja je) możliwa jest bardzo szybka produkcja całych serii detali, wykonanych z… metalu. Oczywiście po procesie wydruku 3D, następuje kolejny, polegający na spiekaniu i utwardzeniu finalnego produktu.
Na zakończenie, o cenach i dostępności. Dla tych, którzy odkładają zakup drukarki 3D, w oczekiwaniu na nową technologię, mamy dobrą informację. Można jeszcze poczekać, bo na razie drukarki HP Metal Jet nie da się kupić. W 2019 roku, klienci będą mogli przesyłać jedynie pliki projektów 3D, a następnie odbierać wydrukowane części (niestety tylko w dużych ilościach). Części te będą produkowane na razie przez wybranych partnerów HP tj. GKN Powder Metallurgy i Parmatech, w celu zapewnienia najwyższych standardów inżynierii i jakości produkcji. Same zaś drukarki 3D HP Metal Jet, będą oferowane za cenę ok. 399 000 dolarów i będą wysyłane do klientów – w 2020 r. Oczywiście już dzisiaj możecie zamówić taką drukarkę na stronach HP, w opcji przedsprzedaży. 🙂
źródło: Hewlett Packard
Wszystkie zdjęcia zostały użyte jedynie w celach informacyjnych i są własnością ich autorów.