Opublikowano

Waga ciężka w skali makro, czyli drukowanie 3D … betonem.

Nowoczesna architektura coraz bardziej domaga się nowych rozwiązań w technologii produkcji budowlanej.

Zespół w Loughborough University pracuje nad projektem drukarki 3D która umożliwi drukowanie  pełnych elementów budowlanych na miejscu budowy.

Projekt pod nazwą 3D Concrete Printing (3DCP), w przyszłości dałby architektom ogromną swobodę projektowania, i spowodowałby drastyczne zmniejszenie produkcji odpadów i emisji CO2, w porównaniu do konwencjonalnych metod budowy.

W procesie nad którym trwają prace projektowe, beton osadza się warstwami, zgodnie z modelem komputerowym. Richard Buswell, główny badacz w projekcie, powiedział: „Wszystko jest możliwe. Już teraz pracujemy z prototypem drukarki, ale w ciągu najbliższych pięciu lat – z pieniędzmi i pasją – nie będzie ograniczeń w stosunku do tego, co można wydrukować z betonu.”

Na zdjęciu powyżej widać, że element, który byłby drukowany na miejscu budowy, może być od razu uzbrajany np. w rury lub inne instalacje, stanowiąc gotowy moduł montażowy.

Drukowanie 3D z betonu ma już można powiedzieć swoją historię. W 2010 roku  została wydrukowana jednotonowa ławka (powyżej na zdjęciu) właśnie ze betonu (z osadzonymi prętami zbrojeniowymi), a rok później  pofalowany,  betonowy panel, wydrukowany drukarką 3D, mający 2 metry kwadratowe powierzchni –  majestatycznie spoczął  w Centrum Budownictwa w Wielkiej Brytanii.

Projekt był finansowany przez EPSRC poprzez Innovative Manufacturing oraz Centrum Badań Budownictwa w Loughborough University. Takie firmy jak Hyundai Engineering and Construction, Foster and Partners oraz Buro Happold, zostały poproszone do współpracy,  mającej na celu ocenę  przydatności  i efektywności ekonomicznej projektu.

Obecnie projekt ma na celu opracowanie nowych procesów produkcyjnych,  które mogłyby wytworzyć drukowane komponenty z betonu  o wielkości 2m x 2.5mx 5m.

Zespół  badaczy pracuje obecnie nad przejściem z systemu 3-osiowego na rzecz   7-osiowego robota w celu maksymalizacji jakości drukowania, oraz szybkości i rozmiarów druku. Jak widać, pierwsza wersja  systemu druku 3D z betonu radzi sobie całkiem nieźle, druga jest w zaawansowanej fazie rozwoju, a co najważniejsze, pracujący nad  nią zespół jest przekonany, że czeka nas nowa jakość w technologii budowlanej. Gratulacje Panowie !

 

Wszystkie zdjęcia zostały użyte jedynie w celach informacyjnych i są własnością ich autorów.