Opublikowano

Druk 3D, a zerwany łańcuch dostaw w czasie pandemii COVID-19

Czy druk 3D, to lek na zerwany łańcuch dostaw w czasie pandemii COVID-19 ?

Większość firm produkcyjnych z wielu sektorów boryka się z zerwanym łańcuchem dostaw, będącym następstwem rozprzestrzeniającego się koronawirusa SARS-CoV-2. Jeżeli pracujesz w jednej z nich, ten artykuł jest dla Ciebie.

Ogólnoświatowa pandemia COVID-19 ukazała poważny problem w funkcjonowaniu dotychczasowych łańcuchów dostaw, szczególnie w sektorach takich jak produkcja i logistyka. Rozprzestrzenianie się koronawirusa spowodowało zakłócenia w wielu zakładach, zniszczyło łańcuchy dostaw i uniemożliwiło produkcję w wielu fabrykach przemysłowych. Globalizacja doprowadziła do współzależności krajów i gospodarek. Nie tylko duże korporacje, ale także mniejsi producenci polegają na centrach produkcyjnych w odległych lokalizacjach, ponieważ to rozwiązanie pomaga zminimalizować koszty i zwiększyć zyski.

Czy druk 3D może w jakiś sposób ograniczyć skutki zerwanego łańcucha dostaw podczas kryzysu spowodowanego wybuchem COVID-19 ? Czas globalnego kryzysu zmusza większość firm do przeglądu swoich obecnych metod pracy i rozważenia wdrożenia nowych narzędzi i technologii, m.in. takich jak drukowanie 3D.

Płynna dostawa komponentów ma decydujący wpływ na ciągłość produkcji w każdej firmie. Zakłócenie łańcucha dostaw może spowodować spowolnienie, lub wręcz uniemożliwienie produkcji wyrobów gotowych lub prefabrykatów. Wiele firm nie może sobie na to pozwolić. Zastosowanie technologii drukowania 3D może pomóc w ciągłości produkcji. Co więcej, może utrzymać jej płynność. Dzisiaj dzięki technologii addytywnej możemy wyprodukować brakującą część lub komponent we własnej firmie.

W jaki sposób druk 3D może pomóc zakładom produkcyjnym ?

1. Utrzymanie ciągłości produkcji.

Przestój linii produkcyjnej może wystąpić w przypadku awarii u dostawcy części lub braku dostępności części w centrach logistycznych. Taka sytuacja naraża firmy na straty finansowe, które mogą rosnąć z czasem, w oczekiwaniu na daną część. Taka sytuacja, do niedawna nie do pomyślenia, w obecnym czasie może potrwać kilka tygodni. Znalezienie nowego lokalnego dostawcy w sytuacji kryzysowej może być nie lada wyzwaniem. Dlatego też warto zastanowić się, czy nie lepiej byłoby użyć druku 3D we własnej firmie. Zmniejszy to przestoje spowodowane brakiem części lub komponentów. Wydaje się zatem, że posiadanie drukarki 3D to idealna alternatywa dla szybkiego dostępu do części zamiennych, potrzebnych do obsługi danego urządzenia lub całej linii produkcyjnej. Wiele firm już kilka lat temu zauważyło tę zaletę i dzisiaj doceniają inwestycję w drukarki 3D. Druk 3D można oczywiście zlecić innym wyspecjalizowanym firmom, przy założeniu, że elementy które będą teraz drukowane w 3D, nie stanowią istotnej wartości intelektualnej przedsiębiorstwa (mamy tutaj na myśli udostępnianie modeli 3D firmom zewnętrznym).

2. Produkcja komponentów w Twojej firmie. Ile chcesz i kiedy chcesz.

Technologia druku 3D umożliwia wytwarzanie dowolnego rodzaju elementów wchodzących w skład większości mechanizmów, np. silniki lub różne systemy techniczne stosowane w wielu branżach, od automotive po hodowlę zwierząt. Dzisiaj drukarki 3D dają możliwość przygotowania nawet najbardziej niestandardowych i trudno dostępnych elementów w bardzo krótkim czasie. Dzięki temu rozwiązaniu firma nie jest zależna od zewnętrznych dostawców, co jest dużą zaletą w przypadku obecnego kryzysu. Zastosowanie technologii druku 3D pozwala na wytwarzanie części tam, gdzie i kiedy są potrzebne, bez bardzo drogich form wtryskowych. Dodatkowo, jeśli jesteśmy w stanie produkować elementy w naszej firmie, nie musimy płacić za transport.

3. Części drukowane w 3D wcale nie są gorsze od tych z form wtryskowych.

Wiele komponentów używanych w maszynach i urządzeniach można zastąpić częściami drukowanymi w 3D. Zastosowanie wysokowydajnych materiałów do drukowania 3D, takich jak PEEK, ULTEM lub PC, NYLON, pozwala uzyskać elementy o bardzo dobrych właściwościach mechanicznych. Co więcej, części z tych materiałów mogą być wybrane jako zamiennik części metalowych. Zatem w przypadku problemu z dostawcą naszych części możemy sami wyprodukować te same części bez utraty ich właściwości. Wbrew powszechnemu przekonaniu możemy mieć dostęp do szerokiej gamy materiałów, które możemy wykorzystać w naszej działalności.

4. Zdobywanie krytycznych elementów w samą porę (3D PRINTING ON DEMAND).

Wyobraź sobie, że brakuje Ci jednej części do ukończenia całego produktu. Nie wiesz, kiedy dostaniesz tę jedną potrzebną część. Chociaż masz 99% elementów, brak jednego z nich opóźnia lub wręcz uniemożliwia produkcję. Możesz poświęcić czas na szukanie zamiennika od innych dostawców, jednak wybór tej opcji nie gwarantuje sukcesu, ponieważ wiele firm z tego właśnie powodu, zakończyło działalność podczas pandemii. W takiej sytuacji, posiadanie drukarki 3D w firmie może szybko pomóc w skompletowaniu produktu. Zamień zatem swoją brakującą część na element drukowany w 3D. Jeżeli uważasz, że to niemożliwe, poszukaj informacji, skontaktuj się z lokalnymi dostawcami usług druku 3D.  Odpowiednio dobrany materiał oraz przeprojektowanie elementu, niejednokrotnie przynosi nieoczekiwane rezultaty w postaci oszczędności oraz skrócenia czasu oczekiwania na element.

Zdajemy sobie sprawę, że powyższe punkty nie wyczerpują liczby problemów z jakimi borykają się dzisiaj firmy produkcyjne. Wdrożenie w firmie druku 3D niesie za sobą konieczność poniesienia znacznych kosztów, co w obecnej sytuacji jest trudne do zaakceptowania przez zarządy wielu firm, które muszą balansować budżetami często”na krawędzi”. Oprócz nakładów kapitałowych potrzebna jest przede wszystkim wiedza ekspercka i odpowiedni ludzie, aby wdrożenie w firmie druku 3D nie zakończyło się porażką, nie przynosząc żadnych rezultatów, bowiem sam zakup drukarki 3D i posadzenie przy niej inżyniera, nie rozwiąże problemów. Niezbędna jest gruntowna analiza potrzeb produkcyjnych i znalezienie najbardziej newralgicznych obszarów, dla których tylko określona konfiguracja technologii addytywnej, przyniesie oczekiwane rezultaty.

Skontaktuj się z nami, w celu poznania naszej oferty na wdrożenie technologii addytywnej w Twojej firmie.