Opublikowano

Drukowane samochody.

Jedną z najlepiej sprzedających się i najbardziej ekscytujących gier wyścigowych jest Gran Turismo, a  jednym z najbardziej niezwykłych samochodów w tej grze wyścigowej jest chyba  Citroën GT.  W 2008 roku, Citroën, Polyphony (twórca gry) i i.Materialise połączyły siły i wirtualny samochód wyścigowy został przekształcony w prawdziwy, w pełni funkcjonalny samochód !  W tym samym roku, pięciometrowy samochód koncepcyjny odbył swoją globalną premierę podczas Salonu Samochodowego w Paryżu.  Jak go zrobiono ? Otóż duża część tego samochodu została wydrukowana na drukarkach 3D !

Samochód koncepcyjny o którym mowa to wyścigowy potwór, wirtualna konstrukcja przekształcona w rzeczywistość, pokazała zupełnie irracjonalne proporcje, jednak samochód pozostaje w pełni funkcjonalny, oczywiście jak przystało na samochody tej klasy z drzwiami otwieranymi do góry. Przeszedł też pomyślnie testy prędkości około 200km/h na torze wyścigowym.

Tak wygląda jego szkic.

Tak jego wnętrze, na etapie renderingu modelu trójwymiarowego.

Firma Materialise wykonała większość części wnętrza samochodu. Konstrukcję deski rozdzielczej wykonano na stereolitograficznej drukarce 3D typu Mammoth. Jest to właśnie przykład tzw. rapid prototyping w wykonaniu fabrycznym.

Samo wnętrze jest niespotykanie futurystyczne. Citroën pierwotnie chciał aby uzyskać niezapomniany efekt masywnego metalowego wnętrza samochodu. Metal miał być widoczny. Chodziło o to, aby wyglądało to tak, jakby całe wnętrze wyfrezowano z jednego kawałka metalu. Czy to się udało ? Zobaczcie sami !

A tak wygląda samochód w rzeczywistości.

Jak widać, trochę czasu już minęło i wydaje się, że to kwestia czasu, kiedy samochody w całości będą drukowane. Na początek przynajmniej te dla najbogatszych i najbardziej wymagających klientów 🙂

Wszystkie zdjęcia zostały użyte jedynie w celach informacyjnych i są własnością ich autorów.