Opublikowano

G-cody, czyli droga na skróty podczas kalibracji drukarki 3D RepRap DIY cz.2.

 

 

Zgodnie z obietnicą dzisiaj o ustawieniu PID dla ekstrudera naszej drukarki RepRap za pomocą g-code. Przypomnijmy, że wcześniej pisaliśmy już o ustawieniach posuwów za pomocą g-codów. No, to zaczynamy, aczkolwiek ostrzegamy –  będzie krótko i na temat 🙂

Regulator temperatury PID stosowany w układach regulacji składa się z trzech członów: proporcjonalnego, całkującego i różniczkującego.   Jego celem jest utrzymanie wartości wyjściowej na określonym poziomie, zwanym wartością zadaną. W naszej drukarce wartością zadaną jest ustalona temperatura ekstrudowania filamentu. Dla bardziej dociekliwych więcej o regulatorze PID tutaj.

No dobrze, drukarka złożona, coś już tam wydrukowaliśmy, czasem nawet fajnie, ale warto poświęcić trochę czasu na ustawienie głowicy, aby trzymała nam w miarę stałą temperaturę podczas drukowania.

Standardowo zakupiona elektronika przychodzi z jakimiś tam ustawieniami w firmware, czyli programem sterującym. Przypomnijmy, że dostęp do ustawień w owym firmware jest za pomocą komendy M503 (firmware Marlin i inne zaawansowane z włączonym ustawieniem obsługi EEPROM).

Teraz czas na nasz ruch.

Krok 1.

Przy zimnej głowicy uruchamiamy tzw. autotuning PID (przy włączonym zasilaczu).

Robimy to za pomocą komendy M303:

[stextbox id=”grey”] M303 S230 C8[/stextbox]

S230 to w tym przypadku przykładowa temperatura w jakiej można drukować np. z ABS (jeżeli drukujecie w innej wstawcie właśnie taką). Jeżeli drukujecie z PLA, to bardziej bliższe będą wartości S175-190 st C.

C8 oznacza ilość powtórzeń w cyklu autotuningu, tzn. program będzie rozgrzewał głowicę do 230 st,C a następnie ją schładzał 8 razy. Im więcej powtórzeń tym dokładniejsze ustalenie PID, ale bez przesady. RepRap to nie kosmiczna technologia. 🙂

Po 8-mym razie w oknie statusu (patrz poprzedni wpis dot. tuningu za pomocą g-codów) pojawi nam się wyliczona wartość PID oznaczona jako Kp, Ki oraz Kd.

Krok 2. 

Zapamiętujemy te wartości i wprowadzamy je do naszej elektroniki poprzez komendę M301:

[stextbox id=”grey”]M301 P1 I2 D3[/stextbox]

gdzie 1,2 oraz 3 oznaczają odpowiednio wartości Kp, Ki, Kd.

Krok 3. 

Po wpisaniu tej komendy i zatwierdzeniu jej klawiszem Enter, możemy zapamiętać ustawienia za pomocą znanej już nam komendy M500.

Można jeszcze sprawdzić czy się wszystko zapamiętało za pomocą komendy M503.

No i chyba tyle na ten temat. Krótko było i raczej łatwo, nieprawdaż ? 😉

Warto jeszcze pamiętać, że wszelkie zabiegi przy głowicy typu owinięcie bloku kaptonem, zmiana rezystora/grzałki patronowej, zamontowanie dodatkowego chłodzenia PEEK, i inne tego typu rzeczy, mogące mieć wpływ na temperaturę hot-endu należy zakończyć ponownym uruchomieniem  opisanej tu procedury autotuningu PID.