Opublikowano Jeden komentarz

Funkcjonalne obwody elektroniczne drukowane w 3D

Naukowcy z University of Nottingham pokazują, że osiągnęli przełom w drukowaniu w pełni funkcjonalnych układów elektronicznych za pomocą technologii druku 3D.

Według tychże naukowców, obwody drukowane można teraz wytwarzać w pojedynczym procesie drukowania 3D, ponieważ zawierają elektrycznie przewodzące oraz izolujące żywice, które ustala promieniowanie UV. Oczekują oni także, że ich nowatorski proces umożliwi producentom elektroniki wytwarzanie w jednym cyklu funkcjonalnych komponentów, takich jak np. anteny i w pełni drukowane czujniki.

polymaterial-1

W jaki sposób to zrobić ?  Trzeba mieć jedną z drukarek Objet od Stratasysa, która będzie miała możliwość drukowania wielomateriałowego. Pamiętacie ten wpis ?  Nie trzeba było długo czekać, aby pionier druku 3D, jakim jest niewątpliwie firma Stratasys przy pomocy wielkiej siły intelektualnej, jakim jest University of Nottingham podjął się wyzwania rzuconego przez HP. Tak oni już to teraz mają… w technologii Polyjet.

Jak to działa ?

Wykorzystywane są nanocząstki srebra rozpuszczone w specjalnym rozpuszczalniku, światło UV pochłania rozpuszczalnik i zestala nanocząstki srebra tworząc przewodzący prąd obiekt 3D. Według naukowców z University of Nottingham opracowany proces wpływa tylko na żywice przewodzące i nie uszkadza sąsiednich drukowanych polimerów, czyli żywic nieprzewodzących. Co istotne naukowcy wykorzystali tanie światło LED oparte na diodach LED, aby przekształcić żywicę światłoutwardzalną w bryłę, w jednym procesie drukowania, tworząc tzw. wielomateriałową strukturę 3D.

Dzięki tym badaniom Uniwersytet w Nottingham być może przezwyciężył wiele wyzwań, związanych z tradycyjnym wytwarzaniem urządzeń funkcjonalnych, które zawierają zarówno elementy plastikowe, jak i metalowe oraz elektroniczne, w złożonych projektach. Oznacza to, że w przyszłości w jednym procesie technologicznym będziemy wytwarzać gotowe elementy elektroniczne, bez chemii zatruwającej wodę w środowisku naturalnym.

polymaterial-2

 

1 komentarz do “Funkcjonalne obwody elektroniczne drukowane w 3D

  1. Coś niesamowitego! Pozdrawiam

Możliwość komentowania została wyłączona.