Opublikowano Dodaj komentarz

Suszenie filamentów

Suszenie filamentu – czy to naprawdę ważne ?

Wielu z Państwa, zwraca uwagę na pogarszająca się jakość wydruków, po dłuższym czasie użytkowania drukarki 3D.

Najczęściej spowodowane jest to zużyciem głowicy drukującej lub rozregulowaniem elementów drukarki, które odpowiadają za ruch osi. W takich przypadkach regulację można zrobić samodzielnie lub skorzystać z naszego serwisu drukarek 3D.

Drugą częstą przyczyną jest zawilgocenie filamentu. Filament, który leży na półce, czekając w kolejce na drukowanie, często zawodzi nas po włożeniu go do drukarki i rozpoczęciu drukowania. Wydaje się to dziwne, bo kiedyś wydruki z tego filamentu były bardzo ładne, a teraz coś dziwnego dzieje się podczas drukowania. Problemem jest wysoka zawartość wilgoci w tworzywie. Dlatego warto przechowywać filament w pudełku lub też poddać go procesowi suszenia, najlepiej przed samym drukiem.

Suszenie filamentu przed drukiem 3D jest bardzo ważne z kilku powodów:

  1. Wilgoć w filamencie: Większość filamentów do druku 3D jest higroskopijna, co oznacza, że pochłaniają wilgoć z otoczenia. Nawet niewielka ilość wilgoci może negatywnie wpłynąć na jakość wydruku.
  2. Problemy z drukowaniem: Wilgotny filament może powodować różne problemy, takie jak pękanie, trzaskanie, nierówne linie wytłaczania, pęcherzyki powietrza na powierzchni wydruku oraz zmniejszoną wytrzymałość i przyczepność warstw.
  3. Niezadowalająca jakość wydruku: Suszenie filamentu przed drukowaniem pomaga uzyskać lepszą jakość wydruku, eliminując problemy związane z wilgocią, takie jak porowatość i spieniona struktura wydruku.
  4. Mechaniczne właściwości: W przypadku filamentów inżynieryjnych, które mają określone właściwości mechaniczne, wilgoć może znacząco obniżyć te parametry, co jest niepożądane, a nawet może zupełnie uniemożliwić drukowanie.

Gdzie i jak suszyć filament do druku 3D?

W specjalnej suszarce do filamentu – profesjonalne suszarki do filamentu są bardzo przydatne w pracy z materiałami które mają skłonność do pochłaniania wilgoci z otoczenia, a poniesiona inwestycja szybko się zwróci.

W piekarniku – domowy piekarnik sprawdza się bardzo dobrze w roli suszarki filamentu. Korzystając z niego w tej roli należy jednak bardzo uważać, na wahania temperatury oraz aby właściwie ustawić urządzenie, gdyz potrafi się rozgrzać do bardzo wysokich temperatur w odróżnieniu do suszarek filamentów. Ważnym aspektem jest także kwestia suszenia polimeru w urządzeniu przeznaczonym do celów spożywczych, dlatego też tylko informujemy, o takiej możliwości suszenia filamentu, lecz jej nie polecamy.

W suszarce do owoców i warzyw – popularne domowe suszarki spożywcze po niewielkich modyfikacjach mogą bardzo skutecznie zastąpić swoje profesjonalne i drogie odpowiedniki. Modyfikacja taka wymaga pewnych zdolności technicznych, a proste suszarki nie dają dobrej kontroli nad parametrami suszenia.

Aby dobrze wysuszyć nasz filament, musimy znać temperatury i czas suszenia, które są dobrane do danego materiału. W dedykowanych urządzeniach mamy już zaprogramowane nastawy dla konkretnych rodzajów filamentu. Jeżeli chcemy przeprowadzić suszenie bez dedykowanej suszarki, musimy zastosować poniższe wartości:

PLA, FiberWood: 50°C / 4h
ABS, ABS Plus: 60°C / 4h
ASA, PA12+CF15, PA12+GF15 : 80°C / 4h
BVOH: 50°C / 4h
PET-G, CPE HT, PCTG: 60°C / 4h
FiberSatin, FiberSilk: 40°C / 4h (Uwaga! Niska temperatura suszenia.)
PA12: 70°C / 4h

Istotną sprawą, którą należy wziąć pod uwagę jest to, że niektóre szpule, na których nawinięty jest filament mają jednolite tarcze, tj. bez otworów wentylacyjnych. W takich przypadkach należy wydłużyć czas suszenia filamentu do 6-ciu lub nawet 8-miu godzin.

Jak przechowywać filament, aby uniknąć wilgoci?

Filamenty uznanych producentów, m.in. Fiberlogy, dostarczane są w zamykanym worku wraz z pochłaniaczem wilgoci. Za każdym razem po użyciu, zalecamy zamykanie filamentu w tymże worku. Materiały takie jak Nylon należy podawać do drukarek 3D bezpośrednio z suszarek lub szczelnie zamykanych pojemników.

 

 

Dodaj komentarz