Opublikowano

Tam, gdzie muzyka spotkała się z technologią druku 3D.

Spotkanie takie zaaranżował muzyk i wykonawca Onyx Ashanti. Muzyk ten wykreował, można powiedzieć, nowy typ muzycznego performance’u, z użyciem skonstruowanego przez siebie beatjazz kontrolera. Rozwiązanie Onyxa polega na bezprzewodowym połączeniu 3 sensorów/kontrolerów dźwięku, w celu interaktywnego, improwizowanego tworzenia dźwięku. W tym przypadku chodzi o muzykę beat jazz, w całości improwizowaną podczas występu.  Instrument, czyli zestaw kontrolerów przypomina trochę saksofon dla cyborgów. Beatjazz controller jest zestawem sensorów i akcelerometrów, dzięki którym muzyk może kontrolować próbki dźwiękowe oraz tzw. patterny muzyczne, zapisane na komputerze. Pytanie tylko gdzie w tym wszystkim jest technologia druku 3D ?

Otóż Onyx na początku stworzył prototyp beatjazz kontrolera z użyciem… twardego kartonu jako obudowy. Obecnie trwają prace nad bardziej zaawansowaną wersją kontrolera, a do jego budowy Onyx użył już komponentów wydrukowanych na drukarce 3D.

Sam muzyk mówi: “Z technologią druku 3D zetknąłem się jakiś czas temu, ale po zakupie w listopadzie ubiegłego roku drukarki eMAKER Huxley, spędziłem cały styczeń ucząc się projektowania CAD.”

Jak widać na zdjęciach, nauka nie poszła na marne i części do kolejnego prototypu są wydrukowane. 🙂

Projekt powstał w oparciu o rozwiązania open source, czyli platformę Arduino, jak też darmowy software do tworzenia muzyki. Schematy i software do budowy beatjazz kontrolera mają być rozpowszechnione na licencji GPL. Więcej informacji na temat projektu znajdziecie na  blogu muzyka.

Ale, ale ! A jakie dźwięki wydobywają się z tego urządzenia ? Cóż, posłuchajcie i popatrzcie sami ! 🙂

httpv://www.youtube.com/watch?v=-0v7mTvJ8M4

Wszystkie zdjęcia zostały użyte jedynie w celach informacyjnych i są własnością ich autorów.