Opublikowano Jeden komentarz

Własna drukarka 3D, czyli o wyborze najlepszej opcji.

Decydując się na zakup lub budowę drukarki 3D trzeba odpowiedzieć sobie na szereg pytań, są to m.in.

  • do czego będzie służyć mi taka drukarka?
  • jakimi środkami finansowymi dysponuję ?
  • czy chcę kupić gotową drukarkę, czy może gotowy zestaw do budowy drukarki?
  • a może chcę samodzielnie zbudować drukarkę open source na podstawie dostępnej w Internecie dokumentacji ?
  • czy mam minimum wiedzy technicznej aby zbudować drukarkę we własnym zakresie, a może znam kogoś kto pomógłby mi zbudować taką drukarkę ?
  • czy mam odpowiednie narzędzia do budowy drukarki ?
  • czy mam trochę wolego miejsca na taką drukarkę (na razie są to urządzenia o dosyć dużych rozmiarach, w porównaniu do zwykłej drukarki atramentowej, czy laserowej) ?

Jest jeszcze szereg innych pytań, które należy sobie postawić przed wyborem najbardziej odpowiedniego dla siebie rozwiązania.

Jeżeli mam odpowiednią ilość środków finansowych i zależy mi na szybkim rozpoczęciu drukowania prototypów można poszukać polskich dystrybutorów drukarek, lub kupić je za granicą.

Wiodącymi firmami oferującymi całą gamę drukarek 3D są:

Stratasys www.stratasys.com

ZCorp www.zcorp.com (kupione przez 3d systems)

3D Systems www.3dsystems.com

Makerbot Industries www.makerbot.com

Ultimaker www.ultimaker.com

Bits From Bytes www.bitsfrombytes.com (kupione przez 3d systems)

Na rynku drukarek 3D panuje obecnie bardzo ostra konkurencja. Co chwila pojawiają się nowe rozwiązania i nowi gracze. Następują połączenia i przejęcia firm.

Ceny drukarek wahają się od 700$ do można powiedzieć nieskończoności w zależności od rodzaju drukarki, techniki druku. Dolna granica cen zwykle dotyczy zestawów tzw. kitów do samodzielnej budowy drukarki.

W przypadku profesjonalnego zastosowania drukarki, należałoby sprawdzić ofertę wymienionych 3 pierwszych firm. Trzy ostatnie oferują kity i gotowe drukarki raczej do zastosowań amatorskich.

Jeżeli decyzja padnie na samodzielną budowę drukarki najsensowniejszym wyborem będzie model RepRap Mendel w wersji Prusa, gdzie koszt części w zależności od wyboru opcji zamknie się w granicy 2.000 zł. Wybór tej drukarki ma jeszcze tę zaletę, że w sieci jest sporo dostępnych części i opisów dotyczących jej budowy.

Na allegro lub ebay można dostać kluczowe do budowy drukarki części, resztę można kupić w sklepie z narzędziami lub sklepach z elektroniką. Można też kupić gotowy kit do budowy takiej drukarki. Warto jednak wcześniej sprawdzić jakie rozwiązania techniczne oferuje dany kit (jest ich kilka rodzajów).

Na tej stronie, w poradach dotyczących budowy drukarki, będzie odniesienie właśnie do drukarki Reprap Mendel w wersji Prusa.

Link do projektu w j. angielskim: http://reprap.org/wiki/Prusa_Mendel

Podsumowując, opcji do wyboru jest wiele, a ta, która najlepiej pasuje do indywidualnych potrzeb,  będzie z pewnością tą najlepszą.

 

1 komentarz do “Własna drukarka 3D, czyli o wyborze najlepszej opcji.

  1. Zdecydowanie kupno drukarki 3D. Przecież to jest inwestycja, która prędzej czy później się zwróci.Samodzielnie robiona drukarka wymaga czasu i znajomości tematu a i tak nigdy to nie będzie drukarka 3D, która jest niezawodna i w pełni spełnia nasze oczekiwania. Też kiedyś zastanawiałem się czyby takiej nie stworzyć samemu. W końcu zdecydowałem się na kupno gotowego, profesjonalnego urządzenia 3DGence i nie żałuję.

Możliwość komentowania została wyłączona.