Opublikowano

Sen o Replikatorze.

Czy marzyłaś/eś kiedyś o takim urządzeniu, które tworzyłoby coś z niczego ? Coś czego akurat potrzebowałaś/eś ? I najlepiej małym kosztem, albo np. za darmo. W filmach z serii “StarTrek” nie ma pieniędzy. Wynalazkiem, który tego dokonał, było urządzenie do materializacji, tzw Replikator. Każdy mógł sobie zmaterializować co chciał, od biżuterii po schabowego, więc przedmioty stały się bezwartościowe, a dalsze istnienie pieniędzy było bezcelowe. Nie tylko istnienie pieniędzy nie miało sensu, ale i całej sieci fabryk, sklepów, usług, itp. Kuszące i zarazem przerażające!

Reprap, druk3d, drukarka3d, 3D

Można zastanawiać się jak mogłoby działać takie urządzenie do materializacji. Pewnie oparte byłoby o jakiś strumień energii przekształcanej w skomplikowanym procesie w materię. Jak byłem mały, to po obejrzeniu filmu Star Trek zbudowałem sobie z papieru takie urządzenie. I o dziwo działało! Oczywiście tylko w mojej wyobraźni.

Pewnie kiedyś będzie możliwe zbudowanie takiego Replikatora, przecież obecne tempo rozwoju techniki jest naprawdę imponujące. Cóż, na razie nie ma takich urządzeń, ale może jest coś podobnego ? A jest! Co prawda, to coś nie tworzy wszystkiego i nie tworzy z niczego, ale to coś, jest naprawdę fantastyczne!

Według mnie, tym fantastycznym urządzeniem jest drukarka 3D. Drukarka taka służy do drukowania przestrzennego. Szerzej o tym na stronie http://pl.wikipedia.org/wiki/Drukowanie_przestrzenne.

No cóż, w sumie nie ma w tym nic ani odkrywczego, ani nowego, gdyż technologia druku przestrzennego znana jest od dawna. Ciekawe jednak jest to, że teraz takie urządzenie można mieć w domu i to za naprawdę nieduże pieniądze.

Zastanowić można się teraz po co mi to ? O co tu chodzi ? Po co mi urządzenie do drukowania prototypów, części, modeli, biżuterii, skoro idę do sklepu, kupuję i mam! I to nawet w lepszej jakości!

Spokojnie, nie będzie tu prania mózgów, nie będzie żadnej indoktrynacji, nie będzie przekonywania typu po co, na co. Na tej stronie będę starał się przybliżyć mało znany, chociaż coraz częściej poruszany temat druku przestrzennego oraz drukarek 3d i pokazać, jak można zbudować sobie taką drukarkę. Tak! Zbudować! A dlaczego by nie!

Udało mi się zbudować drukarkę 3D, za stosunkowo nieduże pieniądze i drukuję modele przestrzenne. W domu, a co ? Zbudowałem, bo zawsze chciałem mieć takie coś! I myślę, że jest wielu, którzy chcieli by mieć taką drukarkę.

Z braku czasu oraz środków finansowych budowa mojej drukarki trwała ok. 4 miesięcy. Fakt, długo. Można to zrobić dużo, dużo szybciej lub jak ktoś woli, kupić gotowe urządzenie (o tym też będzie). Nie będę tutaj szczegółowo opisywał budowy. Nie będzie też tutaj mnóstwa rysunków technicznych (może kilka). Są inne strony na ten temat. Myślę, że cenniejsze będzie zwrócenie uwagi na pewne niuanse, oraz kluczowe etapy budowy. Moim celem będzie również pomoc w wyborze najbardziej optymalnego rozwiązania dla wszystkich tych, którzy chcieliby zbudować taką drukarkę, albo kupić gotową do pracy. Chciałbym także pokazać, co można zrobić przy użyciu drukarki 3D i jaka jest filozofia, którą kieruje się społeczność RepRap… Tak, tak! To cała rzesza ludzi posiadająca w domach takie cudeńka, czyli domowe drukarki 3D.

Zatem niech sen stanie się rzeczywistością !