Opublikowano 3 komentarze

Modyfikowanie parametrów druku 3D

zmiana_parametrow_druku3d

Być może niejednokrotnie zastanawialiście się czy można mieć większy wpływ na parametry wydruku już na etapie generowania g-codu, niż standardowe funkcje typu prędkość obrysu, prędkość wypełnienia czy wysokość warstwy. Opiszemy dzisiaj bardziej zaawansowane możliwości modyfikowania parametrów wydruku, na etapie cięcia modelu na warstwy. Załóżmy, że chcemy, aby nasz model nie miał stałego, określonego wypełnienia, bo drukujemy np. z elastycznego materiału i chcielibyśmy mieć wpływ na elastyczność drukowanego modelu, która byłaby różna w określonych miejscach. Dla przykładu, wkładka ortopedyczna ma różną twardość oraz elastyczność w ściśle określonych obszarach. Podobnym przykładem mogłoby być wydrukowane w 3D skrzydło modelu samolotu. Fajnie byłoby kontrolować sprężystość i wytrzymałość skrzydła w jego poszczególnych segmentach.

Zadanie nie jest bardzo skomplikowane, a w jego rozwiązaniu pomoże nam program Slic3r.

Załóżmy, że chcemy wydrukować prostopadłościan w taki sposób, aby jego górna część miała zmodyfikowaną gęstość wypełnienia. Przygotujmy zatem nasz model. My do tego celu użyliśmy programu SketchUp.

sketchup_1

Widoczny na grafice powyżej, zaznaczony prostopadłościan to nasz główny model. Znajdujący się przy nim walec to nasz modyfikator wypełnienia. Przesuńmy go w takie miejsce naszego prostopadłościanu, gdzie chcemy zmienić gęstość wypełnienia. Zrobiliśmy to w ten sposób.

 

sketchup_2

Naszym celem jest to, aby nasz prostopadłościan w miejscu wspólnej części z walcem, miał wypełnienie 50%, podczas gdy pozostała część prostopadłościanu będzie miała wypełnienie na poziomie 20%. Wypełnienie zadane będzie w formie plastra miodu.

Mając tak przygotowane dwie bryły, wyeksportujmy je do formatu STL. Następnie, bryłę prostopadłościanu wczytajmy do naszego Slic3r’a

slic3r_1

Po wczytaniu naszego modelu prostopadłościanu, zobaczymy mniej więcej okienko jak powyżej. Następnie ustawiamy sobie globalne zmienne dotyczące parametrów wydruku. W naszym przypadku m.in. wypełnienie modelu to 20%.

Następnie wybieramy Settings…

slic3r_2

Pojawi nam się okienko modyfikacji naszego wydruku. Jak widzimy nasz model to prostopadloscian.stl, teraz dodamy modyfikator, wybierając Load modifier … Naszym modyfikatorem będzie zaprojektowany wcześniej walec.stl.

slic3r_3

Musimy upewnić się też, aby nasza bryła modyfikująca była drukowana tym samym ekstruderem (Default extruder 0), a następnie wybieramy rodzaj modyfikacji. W naszym przypadku będzie to gęstość wypełnienia czyli Fill density, którą ustawiamy na 50%.

slic3r_4

Mając tak wprowadzoną modyfikację, możemy wygenerować nasz g-code, który po załadowaniu do programu sterującego drukarką będzie wyglądał mniej więcej w taki sposób (tutaj program Pronterface).

pronterface_1

Widzimy, że nasz model będzie drukował się tak, że włącznie z warstwą 86 prostopadłościan.stl będzie miał wypełnienie 20%

pronterface_2

Jak widać, od warstwy 87, następuje zmiana i nasz prostopadłościan ma niejednorodne wypełnienie w określonych przez nas obszarach. Nasz modyfikator zadziałał. 🙂 Dla lepszego zobrazowania, w ustawieniach globalnych założyliśmy, że drukarka nie będzie zamykać naszego prostopadłościanu u góry, tak aby dobrze było widać wypełnienie modelu w oknie wizualizacji przebiegu ścieżek druku 3D.

Slic3r udostępnia wiele innych możliwości modyfikacji generowanego g-codu. Niekoniecznie musi być to, jak w naszym przykładzie, gęstość wypełnienia. Pojawia się dzięki temu wiele sposobów, na zmianę nie tylko właściwości elastyczności/wytrzymałości drukowanych przez Was modeli, ale też poprawę jakości wydruków. Eksperymentujcie i podzielcie się Waszymi osiągnięciami z innymi użytkownikami drukarek 3D.

 

3 komentarze do “Modyfikowanie parametrów druku 3D

  1. Mój kolega się właśnie tym bawił 🙂 Można mówić, że to tylko zabawa, ale sam widzę, że gdybym miał ja coś tutaj zrobić to poległbym na wstępie. SZACUN!

  2. Bardzo fajny artykuł. Można się dużo nauczyć o podstawowych krokach w modyfikowaniu parametrów druku 3D

  3. That is a awesome post. May you say to me whatâ??s the title of the plugin to stop people from stealing your content ? I see a several blogs utilize RSS feed to duplicate content material . Thanks a lo&#0823t; Andy

Możliwość komentowania została wyłączona.