Opublikowano 3 komentarze

Własny dom w 24h ?

3d-printed-house
Dom w 24h ? Dlaczego nie ?

Wiele portali (nawet tych niekoniecznie związanych z drukiem 3D) opisywało osiągnięcia druku 3D w dziedzinie budownictwa. My również pisaliśmy o możliwościach budowy domów s użyciem druku 3D. Do tej pory sprawa budowy domu z użyciem drukarki 3D była sprowadzona do wydrukowania komponentów/modułów i następnie zestawienia ich w całość. Takie podejście ma swoje wady i zalety. Co powiecie na własny dom wybudowany w ciągu 24 godzin za ok 45.000 zł ? Firma Apis Kor z siedzibą w Rosji i San Francisco, zbudowała dom za pomocą drukarki 3D na miejscu. Czyli masz działkę dzwonisz i w 24 godziny wydrukują ci dom. Hmm… Fajnie prawda ? Według danych firmy Apis Kor, ściany budynku były w całości wydrukowane i pomalowane w ciągu zaledwie 24 godzin !

Zatem dom w 24h nie jest już pobożnym życzeniem. Apis Kor wykorzystuje mobilną drukarkę 3D do drukowania domów na miejscu. Zatem, dzwonisz i drukarka 3D przyjeżdża na działkę, a następnie drukuje dla ciebie dom. Fajne prawda ? Nie musisz załatwiać ekip budowlanych, sprzętu, materiałów, itp. Po prostu przyjadą i wydrukują dom … Oczywiście musisz przygotować wcześniej teren, czyli zrobić ławy fundamentowe.

Wydrukowany przykładowy dom, a raczej domek ma ok 38m2 powierzchni. W naszych warunkach raczej byłaby to altanka na ogródku działkowym niż dom, ale jak mówią, nie od razu Kraków zbudowano 😉

Zastosowana drukarka 3D jest drukarką w której oś Y jest obrotowa w przedziale 360 stopni. Taka konstrukcja ma swoje ograniczenia i dlatego najefektywniej wykonuje konstrukcje o kształtach eliptycznych.

Sama konstrukcja drukarki nie jest niczym nadzwyczajnym. Ciekawe jest natomiast podejście, pokazane na filmie. Namiot, ekstremalnie niska temperatura… Być może jest to tylko rosyjska propaganda skierowana do ludzi, którzy myślą o podbojach Syberii. Czas pokaże czy takie rozwiązania przyjmą się w szerszym zakresie.

Wszystkie zdjęcia  i filmy zostały użyte jedynie w celach informacyjnych i są własnością ich autorów.

3 komentarze do “Własny dom w 24h ?

  1. Świetna sprawa! Druk 3D to przyszłość i być może w przeciągu kilkunastu następnych lat będzie powszechnie wykorzystywany w budownictwie.

  2. Potencjał drukarek 3D jest ogromny i na pewno będzie miał swój wkład w rozwój wielu branży przemysłu i nie tylko. Czekamy 🙂

  3. Nawet taki mały domek to moim zdaniem wielki sukces. No i nie każdy potrzebuje tak dużo przestrzeni. 😉

Możliwość komentowania została wyłączona.