Opublikowano Jeden komentarz

Drukowane wnętrza

 

Jakiś czas temu pisaliśmy o możliwościach druku 3D na dużą skalę, gdzie materiałem budulcowym jest beton. Dzisiaj pokażemy jak druk 3D może niebawem zmienić nasze mieszkania, a to za sprawą takich ludzi jak François Brument.

Tradycyjne projektowanie wnętrz polega m.in. na tym, że  meble, sprzęty, itp są odrębnymi elementami w pomieszczeniach. Dzięki drukowaniu 3D, projektant François Brument scala funkconalne obszary mieszkania w jedną całość.

Brument dokładnie przyjrzał się procesom cyfrowego projektowania, w połączeniu z możliwościami produkcyjnymi nowoczesnych wielkoformatowych drukarek 3D, pod kątem innowacyjnego tworzenia przestrzeni życiowej. Nowe podejście polega na stworzeniu z pokoi, ścian i mebli jednolitej bryły, dowolnie (parametrycznie) definiowanej, która następnie jest drukowana w formie segmentów.

To nowe, można powiedzieć rewolucyjne podejście do projektowania wnętrz, otwiera nowy rozdział w projektowaniu pomieszczeń mieszkalnych, gdzie w zasadzie nie ma ograniczeń co do kształtów.

Projektant, we współpracy z Sonią Laugier, stworzył projekt Habitat Imprimé (drukowanej przestrzeni życiowej).

Sypialnia

Łazienka z półkami

Mała garderoba

Komponenty całego projektu

Projekt, jak widać to na zdjęciach, jest prawdziwym modelem złożonym z sypialni, łazienki z wbudowanym prysznicem i mini garderobą, który obrazuje możliwości produkcji nowoczesnych, zintegrowanych powierzchni mieszkalnych. Pokój może być zatem podzielony dowolnie, zgodnie z wymaganiami klienta. Półki mogą być włączone do ściany, powierzchnie ścian mogą być zaprojektowane w dowolny sposób – innymi słowy ograniczenia, które wcześniej miały wpływ na kreatywność konstruktorów, architektów i projektantów, zostały tutaj usunięte. Można powiedzieć, że projektowanie pomieszczeń mieszkalnych w ten sposób, nie zna granic.

Aby taki projekt mógł ujrzeć światło dzienne, trzeba było go na czymś wydrukować. 🙂 Z pomocą przyszła niemiecka firma voxeljet spod Augsburga ze swoją monstrualną  VX4000, czyli wielkoformatową drukarką 3D, która może drukować bardzo duże formy o maksymalnej objętości ośmiu metrów sześciennych. Produkowane przez voxeljet drukarki 3D są predestynowane do budowy kompletnych pomieszczeń mieszkalnych.

Budowniczowie mają zatem już dzisiaj wszystko czego potrzeba, aby wejść w nową erę budowania nieszablonowych obiektów architektonicznych. Może jutro jeszcze nie zobaczymy na placach budowy drukarek 3D, ale przecież kiedyś dzisiejsze, pospolite, stalowe żurawie, były widoczne tylko sporadycznie.

Źródło: 3ders.org, voxeljet.de Wszystkie zdjęcia zostały użyte jedynie w celach informacyjnych i są własnością ich autorów.

1 komentarz do “Drukowane wnętrza

  1. I’m putting a 6.5 in my boat. I took the exhaust banjo off and inltalsed??? a 4″ downpipe right from the turbo. The 4″ exhaust is less than 3 feet long total. I hope I will be able to hear the turbo!

Możliwość komentowania została wyłączona.