Opublikowano

Konsolidacja rynku drukarek 3D trwa …

Jakiś czas temu na rynku pojawiły się drukarki firmy Bits From Bytes (BFB), które bardzo szybko zdobyły popularność. Ich konstrukcja wywodziła się z RepRapa o nazwie Darwin.

Drukarką bazową była drukarka RapMan. Podobieństwo do Darwina jak zwykle niezamierzone ;).

W ofercie firmy BFB pojawiły się także drukarki bardziej zaawansowane, o nazwie 3DTouch. Konstrukcja tych drukarek jest b. prosta, a zarazem innowacyjna, gdyż bazująca na komputerowo frezowanych odcinkach prętów aluminiowych, o znacznej średnicy. Obudowa łącząca plexi oraz szkło, dodatkowo usztywnia całą konstrukcję.

Sukces firmy BFB dość szybko zauważyła 3D Systems, która stała się jej właścicielem. Nie minęło wiele czasu od momentu zakupu BFB przez 3D Systems, a już mamy całkiem nową drukarkę pod nazwą CUBEX(TM) !

Drukareczka naszym zdaniem całkiem zgrabna i… bardzo podobna do 3DTouch… nieprawdaż? Jeśli chodzi o ceny, to CUBEX z jednym ekstruderem zaczyna się od $2799, natomiast BFB z jednym ekstruderem to koszt 2590 Euro. Można porównać sobie parametry techniczne obu drukarek i … wygląda na to, że jednym słowem BFB będzie powoli zamykane. Zresztą tak jak Botmill, który swego czasu jako jeden z pierwszych, oferował drukarki RepRap Mendel, których tak na prawdę, nie można było kupić… Powód ? Popyt był znacząco wyższy niż możliwości produkcyjne owej firmy 🙂 Dzisiaj link do botmill.com (przypomnijmy firma kupiona przez 3D Systems) zastępuje oferta CUBIFY! 🙂

Jako taka mała ciekawostka…  Widzicie ten cartridge z drutem po lewej stronie drukarki CUBEX? Hmm… Bliźniaczo podobny do tego z CUBIFY.  Cóż, w każdym razie tanio w eksploatacji raczej nie będzie.

Patrząc z perspektywy dnia dzisiejszego, można powiedzieć, że 3D Systems zrobiło kawał dobrej roboty. Dlaczego? Ano dlatego, że kontrolując rynek profesjonalnych drukarek 3D, weszli w zasadzie jak w masło i bez większych wpadek, na rynek domowych drukarek 3D, oraz drukarek premium.

Biorąc pod uwagę dzisiejszą cenę oraz możliwości drukarki CUBEX, jest to dość poważna alternatywna dla Replicator’a 2, oferowanego przez MakerBot’a.

Wszystkie zdjęcia zostały użyte jedynie w celach informacyjnych i są własnością ich autorów.